Zabezpieczenia ładunków w transporcie drogowym

Zabezpieczenia ładunku a kodek drogowy
Prawidłowy sposób umieszczania i mocowania ładunków na pojeździe drogowym określa art. 61 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym – jest to podstawowy akt prawny stosowany w tej materii. Zawarte w nim zapisy stwierdzają iż:- Masa przewożonego towaru nie może wykracza poza dopuszczalną ładowność całkowitą pojazdu bądź dopuszczalną masę całkowitą.
- Każdy ładunek powinien być umieszczony w przestrzeni ładunkowej tak, aby żadna z osi pojazdu nie została obciąża ponad dopuszczalną wartość nacisku
- Towar powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia w trakcie jazdy, natomiast elementy mocujące ładunek powinny być zabezpieczone przez poluzowanie, spadnięciem bądź swobodny zwisaniem
- Towary sypkie, np. piasek, powinny być umieszczane w szczelnej skrzyni ładunkowe, posiadającej zasłony uniemożliwiające rozsypanie się ładunku.
- Nie istnieją w polskim prawie żadne zapisy, które określałyby rodzaj ani ilość elementów zabezpieczających ładunek podczas jazdy – mówi przedstawiciel firmy Atak Logistik - Takie reguły znajdziemy w normie PN-EN 121195-1, obowiązującej w Polsce od roku 2004.
Normy europejskie
Zgodnie z normą PN-EN 121195-1 przewoźnicy zobowiązani są do stosowania w mocowaniu ładunków takich elementów jak liny i łańcuchy oraz maty zwiększające tarcie, zapobiegającego przemieszczaniu się ładunku podczas manewrów. Ponadto norma ta zawiera wzory matematyczne, umożliwiające obliczenie ile i jakiego rodzaju mocowania powinny być użyte w transporcie konkretnego ładunku.Dlaczego zabezpieczenie ładunku jest tak ważne?
Prawidłowe, zgodne z przepisami i normami zabezpieczenie ładunku jest konieczne z kilku powodów:- Zwiększa bezpieczeństwo towaru w trakcie transportu – przesuwanie się ładunków podczas manewrów, takich jak hamowanie czy skręcanie może prowadzić do obijania się go o ściany przestrzeni ładunkowej, zwiększając tym samym jego uszkodzenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ za wszelkie uszkodzenia w czasie transportu odpowiedzialność ponosi przewoźnik
- Poprawia bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowe – niekontrolowane przesuwanie się ładunku podczas transportu może powodować poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. W jego wyniku kierowca może całkowicie lub częściowo utracić kontrolę nad pojazdem, co grozi wypadkiem. Bardzo poważnym zagrożeniem są również części ładunku, które wypadają z przestrzeni ładunkowej na ulicę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Power Belting Taśmy transportujące i pasy napędowe
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie44-207 Rybnik, Poloczka 41
-
AK-MA układy wydechowe
Samochody - tłumiki, układy wydechowe woj. pomorskie81-531 Gdynia, Wielkopolska 250