Z jakich materiałów wykonuje się urny?
Urny służące do przechowywania prochów zmarłych, wykorzystywane są od tysięcy lat. To tradycyjne, eleganckie naczynia, dzięki którym możemy z szacunkiem pożegnać bliską osobę. Zgodnie z polskim prawem, ciała po spopieleniu najczęściej są chowane w ziemi lub umieszczane w kolumbarium. Z jakich materiałów wykonuje się urny i czym się różnią? Odpowiadamy w artykule.
Jakie są rodzaje i kształty urn pogrzebowych?
Urny pogrzebowe większość osób kojarzy z kamiennym naczyniem w kształcie słoja, zwężającym się w dolnej części. To tradycyjny i klasyczny obraz tego przedmiotu, z którym możemy spotkać się do dzisiaj, jednak nie jedyny. Obecnie, wykonywane są najczęściej z drewna. Modele przeznaczone do zakopania w ziemi, podobnie jak trumny przy tradycyjnym pochówku, wykonywane są zazwyczaj z tworzywa pozwalającego na późniejszy rozkład. Drewno jest niezwykle szlachetnym materiałem, które umożliwia uzyskanie wielu kształtów i zdobień. Dzięki temu możemy wybrać wzór odpowiadający naszym preferencjom lub woli osoby zmarłej,
Rodzajów oraz odcieni urn jest naprawdę wiele. W niektórych zakładach pogrzebowych, możemy otrzymać takie w kształcie serca, małej trumienki, skrzynki czy szkatułki. Tego rodzaju naczynia w swojej ofercie ma np. Dom pogrzebowy Fenix w Bolesławcu, ul. Gdańska 36A. Możemy zdecydować się także na znany, klasyczny model i dobrać do niego mniejsze zdobienia czy wzory, jak chociażby krzyż. Tego typu urny wykonywane są także z metalu czy innego tworzywa.
Rodzaje drewna oraz innych tworzyw do produkcji urn
Drzewami, najczęściej używanymi do wyrobu urn są: sosna, dąb, buk oraz olcha. To rodzaje drewna, które umożliwiają łatwą obróbkę dzięki swojej elastyczności. Pozwalają również na tworzenie z nich różnych kształtów naczyń na prochy zmarłych. Największymi zaletami sosny jest lekkość oraz giętkość. Występuje ona najczęściej w jasnych odcieniach. Dąb natomiast, to niezwykle trwały surowiec, który swoje właściwości zachowuje bardzo długo. Jest nieco ciemniejszy od sosny, jednak warto pamiętać, że jego barwa różni się nieco w zależności od wybranej klasy jakości.
Głównymi zaletami buku oraz olchy jest ich giętkość, a niekiedy także cena, która od dębu jest stosunkowo niższa. Nie są natomiast tak odporne na czynniki atmosferyczne jak on. Pozwalają jednak uzyskać naprawdę unikatowe i niepowtarzalne wzory urn pogrzebowych wykonywanych przez uzdolnionych plastyków. Warto również pamiętać o możliwości wyboru drewna farbowanego, jeżeli nie odpowiada nam jego naturalny odcień.
Poza drewnem, do produkcji urn używa się także naturalnego kamienia czy szkła. Mogą służyć również jako fragmenty tych naczyń, jako że przy dobrej obróbce potrafią niezwykle estetycznie ozdobić przedmiot. Jednym z najczęściej wykorzystywanych w tym celu kamieni jest granit.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana