Artykuł sponsorowany

Z czego wynika światowa popularność języka angielskiego?

Z czego wynika światowa popularność języka angielskiego?

Od wielu lat angielski jest jedynym językiem, za pomocą którego można  dość łatwo dogadać się w prawie każdym kraju na świecie. Jego popularność wynika z kilku faktów i wydarzeń historycznych mających miejsce już w XVII wieku. Dlaczego angielski to język międzynarodowy? Co sprawiło, że stał się on tak powszechny i ile osób uczy się go w obecnych czasach?

Popularny, ale nie najczęściej używany

Wielu osobom wydaje się, że angielski to najczęściej używany język na świecie, ale to nieprawda. Znacznie popularniejszy jest hiszpański i chiński, w których łącznie porozumiewa się ponad 1700 milionów ludzi. Angielski plasuje się dopiero na trzeciej pozycji w takich zestawieniach, ale pomimo tego faktu to właśnie on stał się językiem międzynarodowym wykorzystywanym na całym świecie.

- Fenomen angielskiego ma związek z kilkoma wydarzeniami historycznymi, ale nie tylko. W porównaniu do wielu innych języków jest on stosunkowo łatwy. Obecnie na świecie angielskiego uczy się około 1,5 miliarda osób, co stanowi ogromną liczbę, która wciąż rośnie – mówi pracownik szkoły językowej Language Pro-Expert.

Popularność angielskiego a historia

Popularność języka angielskiego ma swoje początki już w XVII wieku, kiedy to Wielka Brytania posiadała wiele kolonii na całym świecie. Po upadku imperium kultura w byłych terytoriach podległych Brytyjczykom nie zmieniła się, co poskutkowało powstaniem niezależnych, anglojęzycznych państw rozrzuconych na kilku kontynentach. Angielski jest obecnie językiem urzędowym w takich krajach, jak Kanada, Irlandia, RPA, Australia, Nowa Zelandia czy Papua-Nowa Gwinea. A to tylko niektóre tereny, które pamiętają panowanie Wielkiej Brytanii.

Podboje Wielkiej Brytanii były zaledwie jednym z wielu czynników wpływających na obecną popularność języka angielskiego. Do tego zjawiska w dużej mierze przyczyniły się również Standy Zjednoczone i rosnąca powszechność kultury masowej. Po wojnie coraz więcej osób zaczęło interesować się Hollywood, powstały takie zespoły jak np. The Beatles, a brytyjska rodzina królewska stała się ikoną kochaną przez ludzi na całym świecie.

Potem zaczęła się era nowych technologii, social mediów i zapożyczeń, które zakorzeniły się w wielu językach świata. Obecnie na kursy języka angielskiego uczęszczają miliony osób praktycznie na całym świecie, a umiejętność swobodnego porozumiewania się w międzynarodowym środowisku jest wymagana przez wielu pracodawców. Pozycja angielskiego jest tak silna, że nie był jej w stanie osłabić nawet Ludwik Zamenhof, czyli twórca uniwersalnego esperanto.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy