Z czego wykonane są biodegradowalne opakowania kosmetyczne?

W obliczu kryzysu klimatycznego każdy krok w stronę ratowania środowiska jest ważny. Pokrzepiające jest to, że konsumenci dokonują wyborów coraz bardziej świadomie. Mowa tu nie tylko o składach kosmetyków, ale także o ich opakowaniach. Z czego produkowane są opakowania biodegradowalne? Dlaczego warto wybierać kosmetyki zapakowane w ten sposób?
Z jakich tworzyw produkuje się biodegradowalne opakowania?
Plastik otacza nas codziennie, przez cały czas. Jednak warto wiedzieć, że nie każdy plastik jest tak samo szkodliwy dla środowiska. Wśród opakowań kosmetycznych znajdziemy takie, które wykonane są z plastiku z polietylenu (HDPE) i polipropylenu (PP). Surowce te są najlepszą z opcji, jeśli chodzi o tworzywa sztuczne. Są bezpieczne, a co najważniejsze można wykorzystać je ponownie, poddając je recyklingowi. Plastik ten jest nietoksyczny, więc nie szkodzi środowisku, a także nie zagraża zdrowiu konsumenta. Inne ekologiczne opakowania produkowane są także ze szkła, metalu oraz surowców naturalnych np. drewna, co podnosi wizualną i estetyczną wartość produktu.
Dlaczego biodegradowalne opakowania są najlepszym wyborem?
Schemat zachowań konsumenta jest powtarzalny: kupuje kosmetyk, zużywa jego zawartość, wyrzuca puste opakowanie do kosza. Warto uświadomić sobie, że wyrzucona do śmietnika butelka, tubka, czy słoik nie znika. Wręcz przeciwnie, zalega na wysypisku przez dziesiątki, a nawet setki lat. Opakowania biodegradowalne rozkładają się w ciągu około pół roku i są neutralne dla środowiska. Zmiana nawyków i podejmowanie świadomych kroków, takich jak wybór ekologicznych opakowań, jest bardzo ważne dla naszej planety. Opakowania kosmetyczne z plastiku, które można też wykorzystać ponownie, zmniejszają koszty produkcji oraz energię. Co więcej, są to materiały trwałe, które nie kruszą się i nie tłuką, dzięki czemu nie generują mikroplastiku i małych części, których nie da się poddać recyklingowi. Z kolei opakowania szklane można wykorzystywać ponownie nieskończoną ilość razy. Dzięki temu nie zanieczyszczamy środowiska szkłem, którego czas rozkładu nie jest nawet dokładnie znany.
Jak rozpoznać czy opakowanie można poddać recyklingowi?
Aby świadomie wybierać opakowania kosmetyków, trzeba wiedzieć, jakie znaczki na produkcie świadczą o tym, że nadaje się on do recyklingu. Jeśli opakowanie nadaje się do ponownego użycia, znajdziesz na nim charakterystyczne trzy strzałki wskazujące na siebie wzajemnie, układając się w trójkąt. W środku nich mogą znajdować się cyfry. Jak tłumaczy ekspert z firmy Novo-Pak:
„Bezpieczny plastik, czyli HDPE jest oznaczony numerem 2. Z kolei popularny polipropylen w środku trójkąta ze strzałek będzie miał numer 5. Takie opakowania bez problemu można poddać recyklingowi ”.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Przychodnia Weterynaryjna Provet s.c.
Weterynaria - usługi woj. mazowieckie02-495 Warszawa, Bohaterów Warszawy 15
-
Prywatna Praktyka Lekarska Beata Kaszyńska
Lekarze - okuliści woj. mazowieckie01-793 Warszawa, Rydygiera 13