Artykuł sponsorowany

Wymiana waluty w banku czy kantorze - co się bardziej opłaca?

Wymiana waluty w banku czy kantorze - co się bardziej opłaca?

Kiedy stajemy przed koniecznością wymiany gotówki zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze. Wymiana waluty w banku czy w kantorze? Co się bardziej opłaca? Bank, kantor lub kantor internetowy – każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się bliżej, gdzie wymiana gotówki będzie najbardziej opłacalna z punktu widzenia klienta.

Czasy, kiedy wyłącznie banki mogły obracać dewizami minęły. Dziś do wyboru mamy całkiem sporo możliwości i punktów wymiany walut. Oprócz tradycyjnych, stacjonarnych kantorów walutę możemy wymienić również w kantorze internetowym, a nawet skorzystać z możliwości wymiany z dostawą do domu! Kantory wymiany walut proponują atrakcyjne kursy walut, często negocjowalne – aby zachęcić do skorzystania z ich usług jak największą liczbę osób.

Bank czy kantor?

Banki oferują wiele możliwości: założenie konta, karty kredytowe, lokaty, konta oszczędnościowe, kredyty. Wymiana walut nie jest ich jedynym źródłem finansowania, mogą więc pozwolić sobie na mniej konkurencyjne stawki. Okazuje się bowiem, że spready w banku są bardzo wysokie – i nieopłacalne w przypadku wymiany niewielkich kwot. Krótkie wyjaśnienie czym jest spread: to różnica pomiędzy kursem zakupu a sprzedaży. Im wyższa, tym bardziej za wymianę przepłacamy. W banku za tę samą walutę zapłacimy nawet kilkadziesiąt groszy drożej niż w kantorze! Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są oferowane przez banki konta i karty wielowalutowe. Jeśli jednak zależy nam na jednorazowej wymianie gotówki zdecydowanie lepszym (i tańszym) rozwiązaniem będzie kantor.

W przypadku kantorów wpływ na kursy ma także konkurencja. Im lepsze kursy walut, tym więcej klientów – wymiana walut to właściwe jedyne źródło utrzymania kantorów, więc wszystkim zależy na dobrej sprzedaży. Korzystają na tym przede wszystkim klienci, którzy mogą wymienić walutę w korzystnej cenie. A w przypadku większych kwot negocjować. W ten sposób wszyscy są zadowoleni – klient, że kupił lub sprzedał walutę w dobrej cenie, a kantor, że zdobył zadowolonego klienta, który z pewnością wróci, a może i poleci usługi także rodzinie i znajomym.

Kantor tradycyjny, a może internetowy?

Pojawia się również pytanie, czy lepiej opłaca się wymiana w kantorze tradycyjnym czy internetowym? Kantory internetowe to stosunkowo nowa forma umożliwiająca wymianę walut – w Polsce istnieją od 2011 roku. Ich zaletą są zazwyczaj jeszcze lepsze kursy niż w przypadku kantorów stacjonarnych. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, które posiadają konto zarówno w złotówkach, jak i w walucie obcej – dlatego nie dla każdego. W przypadku Kantoru Cent, który znajduje się we Wrocławiu oraz Opolu kursy dostępne zarówno w kantorze stacjonarnym, jak i internetowym są w podobnej, równie atrakcyjnej cenie. Niezależnie od tego, czy gotówkę wymienimy na miejscu, czy przez internet otrzymamy podobną, atrakcyjną ofertę.

Warto więc wymieniać walutę w kantorach – stacjonarnych oraz internetowych. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy