Artykuł sponsorowany

Wycinanie uszczelek. Co warto wiedzieć?

Wycinanie uszczelek. Co warto wiedzieć?

Uszczelki muszą być odporne na działanie wszystkich czynników w miejscu pracy, wytrzymałe i oczywiście precyzyjne. Nikogo zatem nie zdziwi, że ich projekty przygotowuje się ze szczególną skrupulatnością w nowoczesnych programach. Na ogólną jakość uszczelek ma wpływ dobór odpowiedniego materiału, dokładne cięcie, precyzyjna obróbka. Standardem powoli staje się wycinanie uszczelek urządzeniami – frezarkami, ploterami itp. sterowanymi komputerowo.

Uszczelki wysokiej jakości – materiał, cięcie, precyzyjna obróbka

Przejdźmy od razu do rzeczy: uszczelki muszą być produkowane z materiału, który spełnia wszelkie wymagania techniczne – chodzi tu o docelowe miejsce pracy tych elementów. Na przykład: jeśli uszczelka będzie pracowała w środowisku olejów i smarów, wybierzemy olejoodporną gumę NBR, a jeśli z kwasami, kwasoodporną gumę EPDM. Możemy też postawić na bardziej zaawansowane materiały, jakimi są płyty uszczelkarskie z włóknami, np. TEMACARB – produkt z włóknami węglowymi, przeznaczony dla najbardziej wymagających klientów.

Cięcie uszczelek i ich obrabianie musi być precyzyjne. Nie zawsze są to bardzo drobne elementy, bo uszczelniamy przecież przeróżne zbiorniki i układy, jednak muszą być idealnie dopasowane. Inaczej nie spełnią swojej funkcji idealnie, a przecież na tym nam zależy. Dziś na rynku uszczelkarskim prym wiodą urządzenia CNC, sterowane komputerowo. Nie ma tu miejsca na błędy, bo to maszyna, sterowana komputerem, wykonuje poszczególne ruchy zgodnie z projektem. Jedynie ludzki błąd lub awaria sprzętu może spowodować, że wyprodukowane zostanie nie to, co trzeba.

Koszty cięcia – zlecenia ustalane indywidualnie

Od czego zależą koszty cięcia materiału uszczelkarskiego? – Gdy zaglądamy na stronę sklepu Gumapoint.pl, która dystrybuuje materiały tego rodzaju i oferuje ich obróbkę, widzimy cenę za metr bieżący. Jednak w opisie wyróżniona jest wyraźnie informacja, że podana cena nie jest wiążąca i to orientacyjny koszt cięcia 1 m2 materiału. W praktyce firmy cena zawsze ustalana jest z klientem przy każdym zleceniu indywidualnie i zależy nie tylko od ilości, ale też od stopnia trudności realizacji. Nie bez znaczenia jest więc np. grubość materiału, z którego wycinane będą uszczelki, a ta może znacznie się różnić. Przykład z oferty sklepu, której się przyglądamy: płyty gumowe SBR dostępne w grubości od 2 mm do 20 mm.

To naturalne, że ceny obróbki różnych materiałów z kategorii uszczelkarskich muszą się różnić, bo to przecież m.in. kwestia czasu pracy nad produkcją. A czas to pieniądz, nieprawdaż? 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy