Wycieczka w góry. Podstawowe zasady bezpieczeństwa
Góry to często obierany przez polskich turystów kierunek urlopowy. Jeśli chcemy obcować z dziką przyrodą i podziwiać przepiękne krajobrazy, powinniśmy nie tylko zarezerwować sobie pokoje na nocleg, ale także odpowiednio przygotować się do czynnego wypoczynku. Na górskich szlakach możemy spotkać różne przeszkody, dlatego trzeba zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa do minimum.
Przygotuj się, zanim ruszysz na szlak
Bezpieczna wycieczka zaczyna się jeszcze przed wyruszeniem. Trudność szlaku powinniśmy dopasować do umiejętności wszystkich uczestników. I pamiętajmy, że samotne wędrówki nie są dobrym wyborem. Należy zabrać ze sobą wygodne ubrania przystosowane do aktualnej pogody, odpowiednie obuwie, prowiant, napoje, mapę, kompas, podręczną apteczkę i telefon. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że pogoda w górach często się zmienia, dlatego trzeba mieć okrycie, które uchroni nas przed przemoknięciem. W naszym pensjonacie w górach musimy zostawić informację o tym, gdzie się wybieramy. Może to być karteczka położona na stoliku w pokoju lub informacja ustna w recepcji. W telefonie zaś powinien znaleźć się numer do GOPR-u. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasięg w górach może być ograniczony.
Podstawowe informacje, które trzeba wiedzieć
Długość i trudność tras dopasowujemy do umiejętności uczestników. Powinniśmy je wcześniej zaplanować, a w czasie podróży sztywno ich się trzymać. Zbaczanie ze szlaków jest bardzo ryzykowne. Trzeba także uwzględniać porę roku i pory dnia, by nie wracać nocą przez las, kiedy jest niebezpieczniej i trudniej odczytuje się szlaki. Należy stale obserwować prognozę pogody, ponieważ może ona w każdej chwili ulec diametralnej zmianie. Na szczytach jest dużo zimniej niż w dolinach. W górach powyżej 2000 m n.p.m. należy aklimatyzować organizm, czyli stopniowa go przygotowywać do wysokości i rozrzedzonego powietrza. Podstawą bezpiecznej wędrówki jest zdrowy rozsądek. Nieraz lepiej zawrócić lub gdzieś się schronić niż wyczerpywać swoje siły podczas niepogody i tym samym narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Odpowiedzialność w różnych sytuacjach
W górach nie wolno pić alkoholu, ponieważ oprócz zaburzeń równowagi zwiększa on pragnienie, a także rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do szybszego wychładzania organizmu. Zabieranie dzieci na górską podróż powinno uwzględniać ich możliwości fizyczne i aklimatyzacyjne. Nawet przejazd kolejką z dołu na wyższe pasma może stworzyć zaburzenia w ich organizmie. Dzieci przeważnie szybko się nudzą na monotonnych trasach. Jeśli je zabieramy ze sobą, musimy wyliczyć znacznie dłuższy czas na powrót. Lepiej jest także unikać wędrówek podczas deszczu. Na śliskich skałach znacznie łatwiej o wypadek.
Ekspert pracujący willi „Pod Miedzą” w Bukowinie Tatrzańskiej dodaje: Jeśli chcemy wybrać się na szlak o wysokiej trudności lub podróżować po górach zimą, powinniśmy posiadać odpowiednią wiedzę, wyposażenie, a do tego musimy być przygotowani fizycznie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana