Artykuł sponsorowany

Wybór okien do domu. Na co zwrócić uwagę?

Wybór okien do domu. Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy właśnie jesteś w trakcie budowy domu jednorodzinnego, czy planujesz wymianę stolarki otworowej w mieszkaniu, nad wyborem okien warto dłużej się zastanowić. Od ich parametrów będzie zależał Twój komfort. Chodzi tu nie tylko o skuteczną izolację termiczną, ale także o wygodę otwierania i zamykania, a także względy estetyczne. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze okien do domu?

Współczynnik przenikania ciepła – przede wszystkim

Skuteczna izolacja termiczna, którą mają zapewnić okna, jest obecnie podstawowym kryterium wyboru konkretnego produktu. Współczynnik przenikania ciepła jest określony dla każdego wyrobu i w specyfikacji zawsze można znaleźć jego wartość oznaczoną symbolem „U”. Aby wybór był trafiony, warto wiedzieć, co oznaczają podane parametry i od czego zależą.

Dla wyznaczenia współczynnika „U” stosuje się odpowiedni wzór matematyczny, którego zmienne stanowią:

  • wielkość okna,
  • powierzchnia przeszklenia i ramy okiennej,
  • współczynniki przenikania wyżej wymienionych elementów,
  • wpływ mostka cieplnego, który występuje na styku ramy i szyby.

Warto zwracać uwagę na wartość symbolu „U”, którą deklaruje producent. Określa ona współczynnik przenikania dla całego okna, czyli zarówno ramy i szyby – radzi pracownik firmy Raven.

Podawanie powyższych danych jest obowiązkowe dla każdego producenta okien. Obliguje go do tego norma PN-EN 14351-1+A1. Jeśli nie chcesz zajmować się analizowaniem poszczególnych wartości, którymi cechują się poszczególne produkty, wystarczy, że będziesz miał na uwadze podstawowe informacje.

Im niższy współczynnik „U” okna, tym wyższe właściwości izolacyjne. Jeśli zależy Ci na naprawdę dobrych parametrach, nie wybieraj produktów, dla których wartość „U” jest wyższa niż 0,9.

Sposób otwierania i dodatkowe wyposażenie

Okno ma nie tylko chronić przed chłodem i hałasem, ale także zapewniać komfort w codziennym użytkowaniu. Dlatego przed wyborem danego produktu, warto zastanowić się, jakie funkcje sa dla ciebie najistotniejsze.

Wiele Okien PCV jest wyposażonych w możliwość uchylania skrzydła bez konieczności jego całkowitego otwierania. Jest to bardzo przydatne udogodnienie, które sprawdzi się szczególnie, gdy w Twoim domu są małe dzieci lub zwierzęta. Niektóre modele są wzbogacone w funkcję stopniowania uchyłu, dzięki której możesz wygodnie regulować ilość powietrza, która dostaje się do domu.  

Ze względów bezpieczeństwa rozsądnym wyborem są także klamki wyposażone w zamek z kluczykiem. Przede wszystkim zapewniają dodatkową ochronę antywłamaniową, a ponadto możesz w ten sposób zabezpieczać okna przed otwarciem przez dzieci.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy