Artykuł sponsorowany

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o bateriach słonecznych od podstaw

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o bateriach słonecznych od podstaw

Odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. Wśród najchętniej wykorzystywanych rozwiązań wymienia się fotowoltaikę. Jej podstawą są baterie słoneczne, które montuje się najczęściej na dachu budynku lub na działce obok niego. Chociaż działanie paneli fotowoltaicznych wydaje się proste, poznaj to zagadnienie bliżej. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat baterii słonecznych.

Baterie słoneczne — gdzie i po co je montować?

Kolektory słoneczne będące podstawą fotowoltaiki najczęściej montuje się na dachu. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ma konieczność organizacji specjalnego miejsca na wyposażenie. Zdarza się jednak, że osoby, które mają duże działki lub decydują się na montaż większej ilości baterii słonecznych umieszczają je na w pobliżu domu na gruncie.

- Energię pozyskiwaną z paneli słonecznych zależnie od instalacji wykorzystuje się w różne sposoby. Najczęściej dzięki niej ogrzewa się wodę użytkową w domu. W przypadku większej liczby kolektorów można również wspomagać w ten sposób ogrzewanie w domu lub działanie instalacji elektrycznych. Jednak, aby każde z tych zastosowań było możliwe, bardzo ważny jest wybór właściwego wyposażenie i jego mocy — wyjaśnia specjalista z firmy TENECO Sp. z o.o..

Jak prawidłowo wybrać panele słoneczne?

Jedną z największych zalet fotowoltaiki jest możliwość dostosowania systemu pozyskiwania energii do własnych potrzeb. Aby jednak było to możliwe, bardzo ważny jest wybór odpowiedniej mocy instalacji. Ta powinna uwzględniać takie kwestie jak:

  • wielkość budynku,
  • zapotrzebowanie na energię,
  • sposób wykorzystania pozyskanej energii,
  • rodzaj ogrzewania budynku,
  • dzienne zużycie ciepłej wody przez domowników
  • ocieplenie nieruchomości.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, można określić minimalną liczbę kolektorów, które należy zamontować, aby pokryły wszelkie potrzeby budynku.

Ile kosztują panele słoneczna i czy inwestycja w nie jest opłacalna?

Jedną z podstawowych kwestii, na które zwracają uwagę osoby interesujące się fotowoltaiką, są koszty wykonania instalacji. Początkowa cena, którą należy zainwestować jest stosunkowo wysoka. Zależnie od ilości baterii słonecznych, a także ich rodzaju mieści się ona w przedziale 35-55 tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że tego typu instalacja dostarcza energię elektryczną, można nią ogrzewać budynek i wodę. Wydane pieniądze zwracają się bardzo szybko.

Ze względu na coraz większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii i ochroną środowiska powstało także wiele programów, z których można skorzystać. Wówczas na część wydatków można otrzymać dofinansowanie, co zmniejsza całkowity koszt inwestycji, czyniąc ją jeszcze bardziej opłacalną.

Stawiając na fotowoltaikę, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na montaż całego systemu i nie powierzać go przypadkowej firmie. Z pozoru mało istotne niedociągnięcia mogą wpływać na późniejszą efektywność instalacji. Dlatego zawsze wybieraj profesjonalistów z doświadczeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy