Artykuł sponsorowany

Wady wzroku u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?

Wady wzroku u dzieci – jak je rozpoznać i leczyć?
Prawidłowy rozwój wzroku to jeden z warunków zdrowego rozwoju dziecka. Wady wzroku mogą dotyczyć już najmłodszych dzieci, a ich rozpoznanie jest bardzo trudne, bo dziecko nie powie, że źle widzi. Tymczasem nieleczone wady wzroku prowadzą do niewykształcenia połączeń nerwowych, co prowadzi do niedowidzenia, gdyż mózg „wyłącza” chore oko. Zobaczmy zatem, jak rozpoznać wady wzroku u dzieci.

Objawy, których nie powinieneś bagatelizować

Jednym z warunków wczesnego rozpoznania wad wzroku u dzieci jest czujność rodziców. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko często mruży oczy, przysuwa oglądany przedmiot bardzo blisko oczu lub w nienaturalny sposób przekrzywia głowę, to znak, że warto skonsultować to z lekarzem. Najlepszy będzie okulista dziecięcy, który dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą, ale również podejściem i sprzętem, który pozwoli wykryć wady wzroku nawet u najmłodszych dzieci. Jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze, to zaniepokoić Cię powinna niechęć do rysowania czy kolorowania, wychodzenie za linię, niestaranne pisanie czy bóle głowy. Dziecko może nie zgłaszać problemów ze wzrokiem, bo zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyną jego dolegliwości jest wada wzroku. Ono nie wie, że można widzieć lepiej, bo do tej pory zawsze widziało w taki sposób.

Badanie okulistyczne u dzieci – jak wygląda?

Badanie okulistyczne u dzieci musi być dostosowane do wieku i możliwości pacjenta. Zwykle okulista dziecięcy podaje dziecku krople rozszerzające źrenicę, a następnie bada oko w lampie szczelinowej, obserwując zarówno przedni, jak i tylni jego odcinek. Dzięki odpowiedniemu sprzętowi badanie takie można wykonać już u niemowląt, co pozwoli bardzo wcześnie wykryć wadę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Oprócz powyższych badań w trakcie wizyty może być również przeprowadzone komputerowe badanie wady wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pomiar ostrości wzroku i inne badania, które okulista dziecięcy uzna za odpowiednie w danym przypadku. U dzieci współpracujących może to być USG oczu, OCT lub topografia oczu.

Leczenie wad wzroku u dzieci

Leczenie wad wzroku u dzieci zwykle wiąże się z noszeniem okularów. U dzieci nie stosuje się laserowej korekcji wady wzroku, bo można ją stosować dopiero u osób, które już dojrzały, a ich wada uległa stabilizacji. Oprócz noszenia okularów okulista dziecięcy może zalecić dodatkowe ćwiczenia oczu lub zalecić zasłanianie jednego oka, by stymulować drugie. Jest to często wykorzystywane w leczeniu zeza i innych zaburzeń widzenia, które są związane z jednym okiem. W niektórych przypadkach okulista dziecięcy może również zalecić wstrzymanie się na jakiś czas z korekcją okularami, jeśli uzna, że takie rozwiązanie będzie korzystniejsze w danej sytuacji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy