Artykuł sponsorowany

W jakim wieku warto rozpocząć naukę języków obcych?

W jakim wieku warto rozpocząć naukę języków obcych?

Posługiwanie się kilkoma językami, ojczystym oraz przynajmniej jednym obcym, to obecnie absolutna podstawa. Coraz częściej nawet w pracy zawodowej wymaga się znajomości przynajmniej dwóch języków obcych. Bariera językowa w wielu życiowych sytuacjach utrudnia komunikację np. podczas wakacyjnych wyjazdów. W jakim wieku najlepiej rozpocząć naukę obcego języka? Sprawdź, kiedy można nauczyć się najwięcej.

Kiedy najlepiej zacząć naukę obcego języka i dlaczego?

Naukę języka obcego warto zacząć jak najwcześniej. Pozwoli to na stopniowe przyswajanie pojedynczych słówek oraz przejście do płynnego mówienia. Pracownicy Best German Centrum Językowe oraz innych szkół językowych jednogłośnie przyznają, że rozpoczęcie nauki obcego języka przed ukończeniem 10 roku życia przez dziecko jest jedną z najlepszych decyzji. Doskonałe warunki do przyswajania wiedzy mają osoby do 18 roku życia. Nie oznacza to jednak, że po przekroczeniu tej granicy nie ma możliwości nauki kolejnego języka. Jest to nieco trudniejsze i wymaga znacznie większego zaangażowania. Może przynieść jednak doskonałe rezultaty.

Dlaczego dzieci przyswajają języki obce znacznie lepiej niż dorośli?

Rozpoczęcie nauki języka obcego we wczesnych latach dzieciństwa przynosi najlepsze efekty. Dzieje się tak dlatego, że dzieci szybciej przyswajają wiedzę niż osoby dorosłe i jest im znacznie łatwiej nauczyć się obcego języka. Maluchy powyżej 3 roku życia mają dużą elastyczność umysłową, a ta jest niezbędna w tym przypadku.

Wiele osób obawia się o to, czy nauka we wczesnych latach życia dziecka nie jest dla niego zbyt dużym obciążeniem i stresem. Jednak nic bardziej mylnego. W wieku 3-4 lat dziecko przyswaja obcy język dokładnie tak samo jak ojczysty. Warto również zaznaczyć, że takie maluchy nie uczą się go poprzez:

  • poznawanie gramatyki,
  • uczenie się na pamięć słówek,
  • czytanie i pisanie.

Metody te sprawdzają się u osób dorosłych, natomiast mali uczniowie przyswajają mowę intuicyjnie, a to pozwala im w przyszłości płynnie posługiwać się obcym językiem z taką samą wprawą jak ojczystym.

Czy nauka kilku języków obcych jednocześnie to dobry pomysł?

Decyzja związana z nauką przez dziecko kilku języków jest kwestią indywidualną rodzica. Warto przed jej podjęciem uwzględnić wiek malucha i jego zaangażowanie w naukę. Zdarza się, że on sam wyraża chęć do poznawania nowych języków. Nie bez znaczenia jest również sposób nauczania. W wieku przedszkolnym nauka wielu języków powinna odbywać się przede wszystkim przez zabawę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy