W jaki sposób wykonuje się protezy kończyn górnych?

Problemy z prawidłowym funkcjonowaniem narządu ruchu mogą wynikać np. z przeprowadzonej amputacji kończyny górnej. Zabieg wywołuje wiele zmian wpływających na różne sfery życia. Jednak dzięki temu, że medycyna korzysta z najnowocześniejszych technologii możliwe jest częściowe, a niekiedy nawet pełne przywrócenie sprawności ruchowej pacjenta. Dowiedz się, jakie czynniki składają się na proces powstawania protez kończyn górnych.
Rodzaje protez kończyn górnych
W zależności od ruchomości i rodzaju mechanizmu sterującego, wyróżnia się protezy bierne, mechaniczne, a także hybrydowe. Te pierwsze określane są również jako kosmetyczne, gdyż wyglądają niemal identycznie jak utracona kończyna. Modele tego typu najczęściej zastępują całe dłonie lub same palce, rzadziej przedramiona i ramiona. Zaletą protez kosmetycznych jest niski ciężar, a podstawową wadę stanowi ograniczona ruchomość.
Pacjent może zdecydować się również na mechaniczną (kinetyczną) protezę kończyny górnej. Jak sama nazwa wskazuje, zapewnia dużą swobodę ruchów. W przeciwieństwie do protezy biernej modele kinetyczne są cięższe, jednak pozwalają na większą samodzielność w codziennym życiu.
Połączenie technologii biernej i mechanicznej sprawiło, że powstały protezy hybrydowe. Są one bardziej komfortowe w użytkowaniu, a także charakteryzują się wysoką estetyką wykonania.
Protezy mioelektryczne i bioniczne
Efektem tego, że medycyna stale prze na przód jest powstawanie nowoczesnych protez mioelektrycznych z zasilaniem prądowym, a także protez bionicznych, które wykorzystują impulsy elektryczne wytwarzane przez mięśnie. Oba rodzaje protez kończyn górnych zapewniają bardzo szeroki zakres ruchów. Dzięki temu, że są wyposażone w specjalne mechanizmy, wiernie odzwierciedlają funkcjonowanie dłoni, przedramienia oraz ramienia.
Jak wykonuje się protezy?
O tym, w jaki sposób wykonuje się protezy kończyn górnych, opowiada ekspert z Zakładu Ortopedycznego Ortotomas w Poznaniu: Stworzenie idealnie dopasowanych protez kończyn górnych jest bardzo trudnym zadaniem. Koniecznie jest bowiem wzięcie pod uwagę indywidualnych potrzeb pacjenta, a także pewnych cech fizycznych, takich jak budowa ciała czy kształt kikuta. Pozwala to stworzyć protezę posiadającą odpowiednią długość i profil leja, co przełoży się na zadowalający komfort użytkowania. Jeśli chodzi o materiały, wykorzystuje się zwykle PCV, silikon lub kompozyty metalowo-polimerowe. Niekiedy stosuje się również biomateriały, które można pobudzać termicznie, elektrycznie oraz hydraulicznie.
Trudność w tworzeniu protez kończyn górnych polega między innymi na tym, że ręka człowieka zawiera aż kilkanaście członów i połączeń ruchomych, a także ponad dwadzieścia stopni ruchliwości i tyle samo stopni swobody. Jednak bardzo intensywny rozwój inżynierii biomedycznej pozwala uzyskiwać modele, które z powodzeniem zastępują naturalne kończyny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Marta Kadzewicz Sklep medyczny
Medyczna aparatura, materiały woj. warmińsko-mazurskie10-693 Olsztyn, Popiełuszki 15