Artykuł sponsorowany

W jaki sposób przygotować dziecko na pójście do przedszkola

W jaki sposób przygotować dziecko na pójście do przedszkola
Pójście do przedszkola to jeden z najbardziej doniosłych i najważniejszych momentów w życiu dziecka. Pierwsza, dłuższa rozłąka z rodzicem, czas zawiązywania przyjaźni i nauki samodzielności. Jeśli będzie potrafiło zaadaptować się w nowym miejscu, szansa na to, że w szkole pójdzie mu równie łatwo jest bardzo duża. Jak zatem odpowiednio przygotować dziecko na pójście do przedszkola? Najważniejszy jest wybór odpowiedniej placówki, czyli takiej, która spełni zarówno nasze wymagania, jak i będzie najlepsza dla naszej pociechy. Oprócz programu nauczania, który oferuje dane przedszkole, czy bogactwa zajęć dodatkowych, równie ważne są tak prozaiczne czynniki, jak chociażby odległość od domu. Bliska, pozwoli zaoszczędzić nam czas związany z koniecznością odwożenia dziecka i odbierania z przedszkola, a dla samego malucha będzie czynnikiem budującym jego poczucie bezpieczeństwa. Bo przecież jestem w przedszkolu, ale to tak niedaleko od domu, prawda?

Gdzie jesteś mamo?

Przygotowanie dziecka na pójście do przedszkola zaczyna się dużo wcześniej, zanim staniemy z nim na progu placówki. Warto kilka miesięcy przed początkiem roku zacząć przyzwyczajać dziecko do naszej nieobecności, bowiem rozłąka stanowi największy problem.
Dobrze od czasu do czasu na kilka godzin zostawić pociechę pod opieką rodziny lub zaufanych przyjaciół – doradza nauczycielka z prywatnego przedszkola Wielka Przygoda z Gdańska – Choćby się waliło i paliło musimy wrócić o wyznaczonej godzinie. Spóźnienie spowoduje, że dziecko straci poczucie bezpieczeństwa i ponowne zostawienie go pod czyjąś opieką może okazać się bardzo trudne.
Równie ważne jest zachęcanie dziecka do interakcji z rówieśnikami podczas spacerów czy na placu zabaw. Nie trzymajmy go kurczowo za rękę, ale pozwólmy mu zacząć samemu budować kontakty. Jeśli przed pójściem do przedszkola pozna mechanizmy, działające w grupie rówieśniczej, wejście w nowe środowisko w przedszkolu nie będzie problemem. Nie martwmy się, jeśli od razu nie nawiązuje kontaktów. Wystarczy, że będzie lubiło przebywać z innymi dziećmi, obserwować je i naśladować. To bardzo dobry start.

Mam trzy latka, trzy i pół

Warto również zdać sobie sprawę z tego, że pójście do przedszkola to nie pójście do żłobka i aby odpowiednio przygotować naszego malucha do nowego miejsca warto już wcześniej postawić na jego samodzielność. Będzie czuło się mniej zagubione i bardziej pewne siebie, jeśli nauczymy je przedstawiać się z imienia i nazwiska, rozpoznawać swoje rzeczy osobiste czy ubrać się z naszą niewielką pomocą. Nie bez znaczenia są tak prozaiczne czynności, jak samodzielne pójście do toalety czy zjedzenie posiłku. Zaoszczędzimy mu w ten sposób niepotrzebnego stresu, związanego z koniecznością proszenia o pomoc dorosłych. Musimy pamiętać, że w przedszkolu nasze dziecko nie będzie jedyne, a nic tak nie wpływa na złe samopoczucie, jak wrażenie bezradności. Dziecko dobrze przygotowane na pójście do przedszkola, to dziecko, które wie, czego może się spodziewać w nowym miejscu. Dlatego podstawą jest informacja; opowiadajmy mu, co będzie robiło, czym się zajmowało, jak teraz będzie wyglądał jego dzień. Ponieważ pójście do przedszkola jest wielką rewolucją w małym świecie, przemyślmy udział naszej pociechy w zajęciach adaptacyjnych. One najlepiej pokażą mu, że czas spędzony bez rodziców może być radosny i twórczy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy