Artykuł sponsorowany

W jaki sposób powstaje folia stretch?

W jaki sposób powstaje folia stretch?

Folia stretch to chętnie wybierany produkt o uniwersalnym zastosowaniu. Korzystają z niej zarówno przedstawiciele branży produkcyjnej, firmy logistyczne, jak i klienci indywidualni. Artykuł tego rodzaju powstaje z wytrzymałego, a zarazem elastycznego materiału
i najczęściej jest sprzedawany w formie rolki. Ale jak wygląda technologia wytwarzania folii stretch i na czym polega jej wyjątkowość?

Charakterystyka folii stretch

Folia stretch (jej nazwa występuje także w spolszczonym zapisie: folia strecz) to wykorzystywany na całym świecie produkt, który służy do opakowywania towarów
o zróżnicowanych gabarytach. Jest wykonywana z elastycznego, a zarazem wytrzymałego materiału polietylenowego o niskiej gęstości. W pierwotnej formie folia stretch jest przeźroczysta, natomiast często producenci stosują do jej wytwarzania barwniki, które zmniejszają jej transparentność.

Jak można wykorzystywać folię stretch?

Taka folia doskonale stabilizuje opakowywane produkty i zabezpiecza je przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, wysoka i niska temperatura, kurz i brud itd. Folia stretch daje możliwość owijania ładunków standardowych i takich o nietypowych kształtach. Dobrze sprawdza się do pakowania towarów na paletach. Ze względu na jej nietoksyczny charakter można wykorzystywać tę folię także do opakowywania produktów żywnościowych.

Metody produkcji folii stretchowej

Tego typu materiał powstaje w wyniku dość skomplikowanego procesu. Do produkowania folii stretch używa się specjalistycznych maszyn wytwarzających materiał z tworzyw sztucznych. Do najpopularniejszych metod wytwarzania folii stretch zaliczają się metoda wylewu szczelinowego (cast) oraz metoda rozdmuchu (blown). Ekspert ze sklepu internetowego SPEC-PACK dokonał skróconej charakterystyki obydwu procesów produkcyjnych:

Metoda wylewu szczelinowego: ta stosunkowo tania i wydajna metoda polega na wylaniu surowca ze specjalnej głowicy. Następnie szybko schładza się go i rozciąga za pomocą wytłaczarek. Tak powstała folia cechuje się dużą elastycznością. Wykazuje także dużą odporność na przebicia, otarcia i rozerwania. Gotowy produkt wykorzystuje się głównie do owijania palet.


Metoda rozdmuchu: ta technika produkcji jest droższa od opisanej wyżej, ale zapewnia jeszcze większą trwałość i kleistość powstającej folii. Technologia rozdmuchu polega na roztopieniu żywicy. Następnie rozdmuchuje się ją w kierunku maszynowym oraz w kierunku poprzecznym. Gotowy materiał ochładza się powietrzem. Folia stretch wytworzona metodą blown sprawdza się zwłaszcza
w rolnictwie oraz w przemyśle spożywczym. Wadą takiego produktu jest jednak ograniczona rozciągliwość – po przekroczeniu pewnego momentu krytycznego może dojść do zerwania.

Podsumowując, można by powiedzieć, że metoda cast jest bardziej ekonomiczna, ale powstający produkt finalny ma stosunkowo wysoką cenę. Z kolei metoda blown jest droższa na etapie produkcyjnym, natomiast wytworzona folia jest tańsza od tej wyprodukowanej metodą cast.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy