Artykuł sponsorowany

Typowe przyczyny zalegania towarów w magazynie

Typowe przyczyny zalegania towarów w magazynie

Produkty wszelkiego rodzaju, nim trafią do ostatecznego konsumenta, przechodzą zazwyczaj przez magazyn, gdzie są kompletowane w zamówienia. Nieraz jednak może się zdarzyć, że dany produkt nie schodzi z półek magazynu przez dłuższy czas i zaczyna zalegać. Za taki stan rzeczy może odpowiadać wiele czynników. Dowiedz się, co to za czynniki i co można zrobić z zalegającym towarem?

Specyfika towaru

O tym, czy towar będzie zalegał na półce magazynowej zazwyczaj decyduje jego rodzaj. Do towarów najczęściej zalegających należą odzież oraz elektronika. Dlaczego tak się dzieje? W przypadku odzieży decydującym czynnikiem jest to, że klienci kupują ubrania zazwyczaj tuż przed lub w trakcie danego sezonu – latem kupują ubrania letnie, zimą zimowe etc. Jeśli zimowe ubrania nie wyprzedają się w ciągu sezonu, to wiosną nikt ich nie kupi, szczególnie, że w następnym sezonie dominujące będą inne trendy. Z kolei w przypadku elektroniki za zaleganie towaru na magazynach odpowiada fakt, że nowe technologie pojawiają się na rynku bardzo często i wypierają z rynku starsze. Już po roku sprzęty takie jak telefony czy laptopy okazuje się przestarzałe i gorsze od rynkowych nowości. Ponownie, jeśli nie wyprzedają się kiedy są jeszcze relatywnie nowe, spada popyt na nie – zaczynają więc zapełniać magazyny.

Sezonowość towaru

Innym typem produktów, które mają tendencję do zalegania na magazynach, są towary sezonowe, które największy popyt zaliczają w relatywnie krótkim okresie. Przykładem są produkty nabywane w okresie wakacyjnym lub świątecznym – na przykład spray na komary i kremy do opalania bądź bombki choinkowe.

Nieodpowiednie zarządzanie magazynem

Niezależnie od typu towaru, przyczyną jego zalegania może być niewłaściwa strategia zarządzania magazynem. Może ona przejawiać się na przykład brakiem dokładnej rejestracji stanu magazynowego – jeśli towar zostanie przeniesiony na inny regał bez odnotowania tego w systemie, jego znalezienie okazuje się trudne i zazwyczaj spędza on w magazynie więcej czasu niż powinien.

Jak pozbyć się towaru z magazynu?

Zalegający towar, nazywany też stokiem magazynowym to problem, który należy rozwiązać, najlepiej poprzez jego sprzedaż firmom takim jak hurtownia Maxx10Group, wyspecjalizowanym w tego typu transakcjach. Dlaczego warto z takiej opcji skorzystać? Ponieważ to najszybszy sposób na zbycie niepotrzebnego towary i odzyskanie zamrożonego w nim kapitału, a także zwolnienie przestrzeni magazynowej niezbędnej do przywrócenia dawnej wydajności produkcji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy