Terapia manualna – w czym może pomóc?

Istnieją różne sposoby na walkę z problemami dotyczącymi kręgosłupa, kończyn oraz innych części ciała. Możliwe jest na przykład leczenie farmakologiczne, jednak nie każdy jest jego fanem. Jedną z metod, które mogą okazać się skuteczne, stanowi terapia manualna. Czym konkretnie się ona charakteryzuje i w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Czym jest terapia manualna?
Leczenie farmakologiczne może przynosić szybkie efekty, jednak często rozprawia się ono jedynie z bólem i innymi objawami problemów, podczas gdy ich przyczyna nie zostaje zlikwidowana. Z tego względu lepszą opcją może się okazać wybór metody, która zwalcza kłopoty ze zdrowiem u ich źródeł. Dobrym przykładem jest terapia manualna, czyli jedna z form fizjoterapii. Wykorzystuje ona technikę masażu, ale również ucisku, rozciągania czy manipulacji stawów. Opisywana metoda jest jedną z bezpieczniejszych, ale nie zmienia to faktu, że powinna być przeprowadzana przez wykwalifikowane osoby.
Do terapii manualnej również istnieją przeciwwskazania, podstawą jest zatem szczegółowy wywiad z pacjentem w celu zweryfikowania, czy metoda ta może być zastosowana w jego przypadku. Taka terapia jest często połączona z zaleceniami dotyczącymi samodzielnego wykonywania ćwiczeń. Wtedy jest ona z reguły najskuteczniejsza. Opisywana metoda może być wykorzystywana na przykład w rehabilitacji, ortopedii oraz neurologii.
W jakich problemach może pomóc terapia manualna?
Terapia manualna to metoda mogąca pomóc w przypadku wielu dolegliwości związanych między innymi z układem ruchu. Jest ona zatem zalecana przy bólach kręgosłupa, barków, bioder, kończyn oraz stawów. Sprawdza się także w przypadku wad postawy ciała czy dyskopatii. Co więcej, może być stosowana przy nieco innych rodzajach dolegliwości, takich jak migrena oraz bóle menstruacyjne. Najważniejsze jest to, aby terapia manualna została przeprowadzona przez specjalistów. Przykład miejsca, gdzie jest ona oferowana to Olive Natural Med.
Podstawą jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, ponieważ przed rozpoczęciem terapii należy wziąć pod uwagę między innymi takie czynniki jak:
- wiek,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- poważniejsze schorzenia związane między innymi z występowaniem nowotworów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku braku przeciwwskazań, warto rozważyć skorzystanie z tej metody. Może ona się okazać niezwykle skuteczna i przynieść ulgę od bólu, lepsze rozluźnienie tkanek oraz większą sprawność organizmu na dłuższy czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Danuta Kardzis Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
Lekarze - ginekolodzy woj. pomorskie80-851 Gdańsk, Korzenna 2/4/6/B lok. M3