Artykuł sponsorowany

Sztuczne oko i jego funkcja kosmetyczna

Sztuczne oko i jego funkcja kosmetyczna

Sztuczne oko jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które z jakiegoś powodu utraciły swój narząd wzorku. Głównym zadaniem protezy jest ochrona oczodołu oraz uniemożliwienie jego kurczenia się. Ponadto pełni ona również bardzo ważną funkcję kosmetyczną – dodaje pacjentowi pewności siebie. Dobrze wykonany produkt nie zwraca na siebie uwagi, zapewniając przy tym poczucie komfortu w codziennym życiu.

Rodzaje sztucznego oka

Protezy oczu, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, można powiedzieć na dwie główne kategorie – szklane oraz wytworzone z tworzyw sztucznych, m.in. akrylu. Oba warianty wyglądają bardzo realistycznie, choć delikatną przewagą modeli ze szkła jest gładsza powierzchnia, do której nie przywiera białko i inne osady. Dzięki temu nawet po wielu godzinach noszenia sztuczne oko wygląda naturalnie. Dużym plusem jest tutaj również komfort użytkowania. Dodatkowym atutem jest również mniejsza skłonność do wywoływania reakcji alergicznych. Z kolei akrylowe protezy oka można dużo łatwiej dopasować do wielkości oczodołu. Protezy 3D są połączeniem obydwu modeli. Pozwalają na stworzenie dowolnego kształtu oraz zachowanie naturalnej tęczówki z drugiego oka. Plusem jest również powtarzalność – projekt protezy zapisywany jest w archiwum komputera, dzięki czemu można go odtworzyć przy kolejnej wizycie.

Dlaczego warto zdecydować się na protezę oka?

Utrata oka dla wielu osób jest prawdziwie traumatycznym przeżyciem, które wiąże się nie tylko z pogorszeniem stanu widzenia, ale również ze zmianą traktowania przez otoczenie. Pusty oczodół zwraca uwagę ludzi – zarówno przechodniów na ulicy, jak i dalszych znajomych, którzy często mogą reagować zbyt dużą atencją. Osoby, które straciły oko raczej nie chcą się wyróżniać, być specjalnie traktowane i nadmiernie przykuwać uwagę, dlatego sztuczne oko jest dla nich naprawdę korzystnym rozwiązaniem. Zapewnia ono duży komfort psychiczny oraz zapobiega ciekawskim spojrzeniom, pytaniom i komentarzom. Jedną z firm, która zajmuje się wykonywaniem protez oczu jest Next Eye Prosthesis

Warto wspomnieć również o walorach wizualnych. Pusty oczodół nie wygląda zbyt korzystnie, dlatego część osób zakrywa go specjalnymi opaskami. Sztuczne oko prezentuje się bardzo estetycznie, dlatego nie ma konieczności zasłaniania go. Protezowanie oczodołu (wszczepienie implantu oczodołu) można wykonać niedługo po usunięciu gałki ocznej, ale także wiele lat po jej stracie. Później można dopasować epiprotezę. Takie wieloetapowe rozwiązanie pozwala na uzyskanie częściowej naturalnej ruchomości epiprotezy.

Proteza oka jest niezbędna w przypadku wrodzonego braku gałek ocznych. Sytuacja zdarza się bardzo rzadko, jednak gdy do niej dochodzi warto jak najszybciej zaopatrzyć dziecko w sztuczne oczy. Umożliwią one zapobiegnięcie powstawaniu deformacji twarzoczaszki i związanych z nią defektów kosmetycznych. Ponadto wpłyną nie tylko na wygląd małego człowieka, ale i na jego właściwy rozwój. Bardzo często wykonuje się implantację oczodołu.

Podsumowując używanie sztucznego oka czy to wykonanego ze szkła, czy tworzywa sztucznego, przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia osobie protezowanej komfort psychiczny. Zauważalne są również niewątpliwe walory wizualne, które w konsekwencji przekładają się na brak występowania deformacji części twarzy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy