Artykuł sponsorowany

Święta w górach. Góralskie tradycje wielkanocne

Święta w górach. Góralskie tradycje wielkanocne

Wszyscy znają tradycje wielkanocne popularne w całej Polsce, takie jak święcenie pokarmów, malowanie pisanek czy święcenie palm w Niedzielę Palmową. Ale poszczególne regiony kraju mają też swoje unikalne zwyczaje występujące tylko na danym obszarze. Tak jest na przykład na Podhalu. Jakie tradycje wielkanocne tam panują i czy warto spędzić święta w tej okolicy?

Wielkanoc w polskich górach

Górale są znani ze swojego przywiązania do tradycji. To właśnie dzięki temu panuje wśród nich niepowtarzalny klimat, którego nie spotyka się na innych obszarach Polski. Mieszkańcy Podhala mieli wiele zwyczajów wielkanocnych, z których niektóre zachowały się do dzisiaj. Część z nich jest praktykowana jedynie w poszczególnych miejscowościach, trudno zatem spodziewać się tych samych tradycji niezależnie od wyboru miejsca pobytu.

Tym, co łączy Górali z różnych obszarów, może być jednak przywiązanie do religii. Zwyczaj święcenia pokarmów jest dla nich bardzo istotny i może się wiązać z zakładaniem tradycyjnych strojów, co niezwykle podkreśla świąteczną atmosferę.

Palmy święcone w Niedzielę Palmową mają z reguły postać gałązek wierzbowych z baziami. Niektórzy wierzą, że wbicie ich w ziemię zagwarantuje obfite plony. Inną tradycją, z którą można się spotkać, decydując się na Wielkanoc w górach, jest jedzenie tzw. krajonki.

Zwyczaj ten występuje lokalnie w niektórych miejscowościach i polega na wspólnym spożywaniu pokrojonej w kostkę święconki zalanej dodatkowo kwaśnym mlekiem z chrzanem. Wśród Górali z rozmachem obchodzi się również lany poniedziałek. Polewanie się wodą, zgodnie z wierzeniami, miało przynieść powodzenie i zdrowie.

Co robić w górach wiosną?

Wielkanoc obchodzi się wczesną wiosną, a skoro zdecydujesz się spędzić ją w górach, z pewnością będziesz chciał zaplanować tam też inne aktywności. O tej porze roku może nadal występować śnieg, dlatego jedną z popularnych atrakcji jest jazda na nartach.

- Natomiast fani pieszych wycieczek mogą zdecydować się na zwiedzanie malowniczej okolicy lub spacery nordic walking

– podpowiada pracownik Pensjonatu Urocza Art.

Wczesną wiosną w górach można spotkać też krokusy, które cieszą się dużą sympatią turystów. Dodatkową zaletą jest to, że najwięcej osób odwiedza południe Polski latem lub zimą. Wiosną nie ma tam z reguły tłumów, dlatego to świetna pora dla ludzi ceniących spokój. W przypadku złej pogody można odpocząć w pensjonacie, jedząc lokalne przysmaki. Niektóre kwatery oferują również takie atrakcje, jak masaże czy sauny. Warto zatem rozważyć spędzenie Wielkanocy wśród Górali, poznanie ich tradycji oraz skorzystanie z uroków pobytu na Podhalu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy