Artykuł sponsorowany

Sposoby leczenia dalekowzroczności

Sposoby leczenia dalekowzroczności

Dalekowzroczność, to obok krótkowzroczności, powszechnie występująca w społeczeństwie wada wzroku. Powstaje ona u osób, u których gałka oczna jest zbyt krótka, w związku z czym promienie światła skupiają się nie na siatkówce (jak ma to miejsce w przypadku zdrowego oka), a za nią, tworząc zamazany obraz obiektów blisko położonych. Na czym konkretnie polega dalekowzroczność i jakie metody jej leczenia wyróżniamy? Odpowiadamy!

Czym jest i na czym polega dalekowzroczność?

Dalekowzroczność (zwana także nadwzrocznością, hyperopią) to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. W przypadku nadwzroczności, promienie świetlne ogniskowane są nie w siatkówce, a za nią, przez co przedmioty widziane z bliska są niewyraźne.

Nadwzroczność może być spowodowana zbyt słabą mocą łamiącą układu optycznego (rogówki i soczewki) lub zbyt krótką gałką oczną. Zależnie od wielkości wady, wyróżniamy:

  • nadwzroczność małą (do +2,5D),
  • nadwzroczność średnią (+2,5D do +6D),
  • nadwzroczność dużą (ponad +6D).

Osoby cierpiące z powodu dalekowzroczności mają problemy z wyraźnym widzeniem liter w książce, kłopotliwe może być dla nich również posługiwanie się tabletem bądź smartfonem. W przypadku, gdy zauważysz podobne objawy u siebie lub swoich bliskich, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Wdrożenie odpowiedniego leczenia we właściwym czasie, zapobiegnie pogłębianiu się wady.

Jeśli poszukujesz dobrego optyka w Białymstoku, świetnym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę w Salonie Optycznym LUXOPTICA, gdzie doświadczony optomerysta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a z pomocą najnowocześniejszego sprzętu wykona szereg badań niezbędnych do zdiagnozowania wady. Opierając się na szczegółowym wywiadzie i badaniach, specjalista dobierze okulary korekcyjne bądź soczewki, dzięki którym możliwa będzie korekcja wady wzroku.

Jak leczyć dalekowzroczność?

Wady wzroku, takie jak dalekowzroczność łatwo skorygować za pomocą odpowiednich okularów bądź soczewek kontaktowych, które dostosowane są tak, by ogniskować promienie światła bezpośrednio na siatkówce. W niektórych przypadkach nadwzroczność koryguje się z zastosowaniem chirurgii refrakcyjnej. Dalekowzroczność koryguje się za pomocą okularów oraz soczewek kontaktowych sferycznych, skupiających, o dodatniej mocy (potocznie zwanych „plusami”).

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wygodne soczewki kontaktowe, czy może stylowe okulary korekcyjne, powinieneś najpierw zgłosić się do optomerysty, który wykona odpowiednie badania. Na ich podstawie będzie w stanie dopasować odpowiednią metodę leczenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy