Artykuł sponsorowany

Rolki kablowe i inny osprzęt do układania kabli

Rolki kablowe i inny osprzęt do układania kabli

Układanie kabli wymaga zastosowania odpowiedniego osprzętu. W wykopach otwartych oraz przepustach kablowych stosuje się rolki kablowe proste i kątowe. Rolki mają jeszcze inne warianty. Można wyróżnić te krawędziowe, na płycie stalowej czy też samonastawne. Inny osprzęt to np. kozioł z rolkami, osłona łukowa samonastawna do mocowania na krawędzi studni, osłona kablowa łukowa czy też rynna prowadząca kable, przejście kablowe i przejście liniowe.

Jakie są rodzaje rolek kablowych?

Układanie kabli energetycznych i teletechnicznych wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Podstawowy osprzęt stanowią rolki. Ich stalowa konstrukcja sprawia, że są bardzo wytrzymałe i solidne. Można wyróżnić różne rolki ze względu na ich budowę. Najpopularniejsze rodzaje to rolki proste oraz rolki kątowe.

Rolki proste mają różne warianty. Rolka krawędziowa jest osadzona na płycie stalowej. Wycięcie w podstawie umożliwia swobodne wprowadzenie kabla do studni lub na niższy poziom. Łożyska kulkowe takiej rolki są osłonięte, a stalowa konstrukcja z ocynkiem galwanicznym sprawia, że jest ona bardzo solidna. Rolka na płycie stalowej ma podobne walory, a dodatkowo jest lekka i nie ulega korozji.

Rolki kątowe pozwalają na prowadzenie kabla po określonym promieniu. Kilka takich rolek można spiąć, tworząc zespół. Stalowa, ocynkowana galwanicznie konstrukcja jest bardzo odporna uszkodzenia, a bieżnie rolek są wykonywane z odpornych na korozję lekkich stopów. W rolkach kątowych także stosuje się łożyska kulkowe.

Jaki osprzęt przydaje się do układania kabli?

Jak mówi ekspert z firmy INTRA, nie tylko rolki proste i kątowe są potrzebne przy pracach związanych z układaniem kabli. Wśród potrzebnych narzędzi są także osłony kablowe łukowe. Mają one różne warianty, np. osłony łukowe samonastawne do mocowania na krawędzi studni, osłony kablowe dwuczęściowe z łukowym prowadzeniem i osłony kablowe łukowe z uchwytem zamiast mocowania. Do ustawienia na krawędzi studni przeznaczona jest rynna prowadząca kable. Inne przydatne narzędzia to przejścia kablowe i liniowe, a także haki stalowe do podnoszenia włazów.

Osprzęt do układania kabli, o którym warto jeszcze wspomnieć, to krętlik. Ten niewielki stalowy element pozwala na połączenie liny wciągarki i pończochy kablowej. Umożliwia on także obroty wzdłuż osi i zapobiega skręcaniu liny oraz i zaciąganego kabla. Krętliki są wykonywane ze stali
i przejawiają dużą odporność na korozję.

Wszystkie wymienione narzędzia są łatwo dostępne na rynku i warto wybrać te wykonane z odpornej na rdzę stali ocynkowanej.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy