Artykuł sponsorowany

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety i żaluzje to najpopularniejsze dzisiaj przesłony okienne. Oba rozwiązania mają ze sobą sporo wspólnego, ale różnią się też kilkoma istotnymi cechami. Wiele osób planując zakup lub zmianę przesłony okiennej w domu czy mieszkaniu zastanawia się, które rozwiązanie będzie lepsze. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej obu rozwiązaniom.

Rolety vs. żaluzje  – materiał, z jakiego są wykonane

Rolety to szeroka gama produktów, dzielących się na kilka podkategorii. Do ich wykonania używa się  najczęściej tkanin naturalnych bądź syntetycznych. Możemy więc zakupić rolety bawełniane, lniane czy też poliestrowe. Są one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, zabrudzeniami czy deformacjami. Składane mogą być w fałdy czy w harmonijkę, dzięki czemu każdy z poszczególnych rodzajów rolet stanowi swoistą ozdobę okna. Natomiast w przypadku żaluzji nie mamy zbyt wielkiego pola wyboru. Jeszcze do niedawna najmodniejsze były żaluzje aluminiowe. Obecnie żaluzje wykonuje się z drewna, sztucznych tworzyw lub materiałów skóropodobnych. Na duży wybór rolet i żaluzji, a także ich serwis możemy liczyć w dobrych firmach, takich jak chociażby Ergomonterzy. Materiał, z jakiego wykonane są rolety i żaluzje bezpośrednio wpływa na kolejny punkt.

Rolety vs. żaluzje – design

Jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku rolet mamy o wiele większy wybór, dzięki czemu możemy uzyskać pożądany efekt w pomieszczeniu. Duża gama materiałów, kolorów, wzorów i sposobu montażu sprawia, że bez problemu dobierzemy rozwiązanie zarówno do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych urządzonych w bardziej klasycznym stylu. Rolety nie rzucają się w oczy, spokojnie mogą pełnić funkcję praktyczną i dekoracyjną lub tworzyć dodatek do firan czy zasłon. Jeśli zależy Ci na tym, aby roletami udekorować i ubarwić dodatkowo pomieszczenie, również będą strzałem w dziesiątkę. W przypadku drugiej przesłony, czyli żaluzji – pole do popisu nie jest już tak szerokie, ale to nie oznacza, że nie można dzięki nim zyskać przyjemnego wnętrza. W ostatnim czasie rekordy popularności biją żaluzje drewniane, które wspaniale wyglądają we wnętrzach eko, orientalnych czy kolonialnych. Z kolei żaluzje wykonane z materiału skóropodobnego świetnie będą się prezentować w nowoczesnych wnętrzach, loftach czy w pomieszczeniach utrzymanych w stylu glamour.

Rolety vs. żaluzje – ochrona przed światłem słonecznym

Oprócz funkcji dekoracyjnej, przesłony okienne mają za zadanie chronić nasze oczy przed nadmiernym dostępem światła słonecznego lub w pożądany sposób regulować dostęp światła do pomieszczenia. Mamy dzisiaj dostęp do tak szerokiej gamy produktów, spośród których każdy rodzaj rozwiązania charakteryzuje inny sposób zabezpieczenia przed dostępem światła. I tak, na przykład, możemy wybrać rolety z perłową warstwą odbijającą światło słoneczne, podgumowane rolety typu blackout dla zwolenników zaciemnionych wnętrz czy rolety typu dzień-noc, umożliwiające swobodną regulację światła. W przypadku żaluzji możemy swobodnie regulować kąt jego padania, dzięki zastosowaniu lamelek (obracają się one o 180 stopni). Nowoczesne żaluzje pokrywane są specjalną powłoką, która odbija promieniowanie. Dzięki takiemu rozwiązaniu żaluzje nie nagrzewają się, a w pomieszczeniu panuje o wiele większy chłód, trudny do uzyskania bez zastosowania żaluzji.

Rolety vs. żaluzje – utrzymanie czystości

Wspomnieliśmy już na początku artykułu, iż rolety są w dużej mierze pokryte specjalną apreturą, dzięki czemu są one odporne na zabrudzenia. Wiadomo jednak, że po dłuższym czasie użytkowania musimy liczyć się z lekkimi zabrudzeniami. Są one jednak łatwe w usunięciu – wystarczy przetarcie ich wilgotną szmatką. W zależności od rodzaju rolet, inny może być sposób ich czyszczenia. W przypadku rolet typu dzień-noc sprawdzi się odkurzacz (ze specjalną końcówką), a w przypadku rolet rzymskich można zdecydować się nawet na ich pranie (chociaż nie powinno to być konieczne pod warunkiem systematycznego przecierania). Natomiast żaluzje bardzo lubią kurz i są dość problematyczne, jeśli chodzi o zachowanie ich w czystości. Jest to powód, dla którego alergicy powinni raczej zdecydować się na rolety. Dzięki specjalnym szczoteczkom żaluzje można szybko i łatwo wyczyścić, ale trzeba liczyć się z częstą powtarzalnością.

Którą przesłonę wybrać – rolety czy żaluzje?

Zarówno rolety, jak i żaluzje łączy kilka cech: są uniwersalne, można je dopasować do każdego pomieszczenia i charakteryzują się nowoczesnym i modnym designem. Powyżej opisaliśmy też różnice między tymi dwoma rodzajami przesłon okiennych. Odpowiedź na pytanie, którą z nich wybrać nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań, wygody i aranżacji, jaką planujemy uzyskać w naszym domu czy mieszkaniu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy