Artykuł sponsorowany

Rodzaje kontenerów na odpady i gruz

Rodzaje kontenerów na odpady i gruz
Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto zastanawiał się, gdzie trafiają odpady z kontenerów, a właściwa segregacja była tylko czystą teorią. Gruz i odpady budowlane lądowały często w przypadkowych miejscach za miastem. Dziś zdecydowanie bardziej staramy się żyć w zgodzie z wartościami ekologicznymi, a zasady związane z segregacją, wywozem i składowaniem odpadów znają już przedszkolaki. Jakie mamy rodzaje kontenerów na odpady i gruz?

Typy kontenerów o różnych pojemnościach

Wszyscy kojarzymy kontenery na naszych osiedlach, które mają swoje konkretne przeznaczenie. Kontenery niebieskie przeznaczone są na papier, który może być poddany recyklingowi, żółte na plastik i aluminium, zielone lub białe na szkło oraz kontenery czarne, lub srebrne na odpady zmieszane. Inny rodzaj kontenerów, które widujemy rzadziej, to kontenery do gruzu i na odpady budowlane. Charakterystyczne kontenery, których krótsze ścianki nie są prostopadłe do dna, nazywamy muldami. W firmie Zuzper Recykling z miejscowości Komorniki, której specjaliści pomogli nam w opracowaniu naszego artykułu, największy kontener typu mulda ma pojemność 12,0 m3. Inny typ kontenerów to kontenery hakowe – LV hak – których pojemność dochodzi aż do 40 m3. Najmniejsze kontenery typu mulda mają pojemność 1,5 m3. Świetnie nadają się do wywozu odpadów podczas remontów małych mieszkań, możemy je też bez problemu wstawić na podwórko przez wąską bramę wjazdową. Większe kontenery sprawdzą się przy większych remontach, czy budowach. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki kontener wybrać, możemy poprosić o pomoc fachowców z firmy, która zajmuje się odbiorem, wywozem odpadów i wynajmem kontenerów.

Wywóz odpadów zgodnie z Polskim prawem

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, każda gmina lub miasto musi mieć tzw. regulamin utrzymania czystości i porządku. Powinien się w niej znajdować zapis o tym, że gruzu i innych odpadów budowlanych nie można traktować w taki sam sposób, jak odpadów z naszych gospodarstw domowych. Omawiane odpady, a także odpady rozbiórkowe, muszą być składowane w specjalnych workach (jeśli jest ich niewiele), a przy większej ilości musimy zamówić specjalny kontener. Gruzu nie możemy składować na naszych posesjach, jednak możemy dowolnie go wykorzystać, np. do umocnienia podjazdu przy garażu. Na koniec warto też dodać, że gruz nie jest odpadem zupełnie bezwartościowym nie tylko z tego względu. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które zajmują się recyklingiem gruzu betonowego, ceglanego, czy nawet asfaltowego, który odpowiednio przerobiony można ponownie wykorzystać. Przerobiony gruz może zostać wykorzystany np. jako kruszywo do budowy dróg.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy