Rodzaje i zastosowanie igieł maszynowych

Tworzenie równych szwów wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn, które znacznie ułatwiają pracę i pozwalają na łączenie poszczególnych elementów materiału w błyskawiczny sposób. Takie urządzenia muszą być jednak wyposażone w specjalne igły radzące sobie z konkretnymi typami tkanin. Jakie rodzaje takich produktów można znaleźć na rynku i do czego służy każdy z nich?
Różne rodzaje igieł maszynowych
Przed wyborem konkretnego rodzaju igły maszynowej należy sprawdzić, jakie modele pasują do danego urządzenia. Od tego będzie zależał rodzaj kolby pozwalający na przykręcenie do igielnicy. Wyróżnia się wersję półpłaską oraz okrągłą. Pierwszy typ pojawia się w większości współczesnych maszyn do szycia, jednak starsze egzemplarze mogą wymagać zastosowania igieł z kolbą okrągłą.
Igły różnią się od siebie także systemami, dlatego przed zakupem konkretnego modelu trzeba zapoznać się z wymaganiami danej maszyny.
Podział igieł ze względu na zastosowanie:
- do tkanin,
- do dzianin,
- do stretchu,
- do pikowania i patchworku,
- do haftowania,
- do nici metalizowanych,
- do gęsto tkanych materiałów,
- do skór,
- do jeansu.
Poszczególne tkaniny różnią się od siebie grubością, twardością oraz sposobem ułożenia włókien. Z tego powodu wymagają one zastosowania konkretnych rodzajów igieł maszynowych.
Istnieją także specjalne igły do overlocka, czyli specjalnego typu maszyny. Na rynku znaleźć można również modele podwójne, które służą do podkładania rękawów oraz szycia ozdobnego z użyciem dwóch kolorów nici. Obecnie wybór igieł maszynowych jest ogromny, a wymienione rodzaje to tylko niektóre z setek dostępnych opcji.
Jaki typ igły wybrać?
Poszczególne rodzaje igieł do maszyn do szycia mogą być stosowane podczas pracy z różnymi typami tkanin. Dla przykładu, modele do jeansu wykorzystuje się także w przypadku flaneli, skaju, folii, ceraty czy denimu, a do skór – folii i skaju. Ten drugi rodzaj igły nie może być stosowany w przypadku tkanin, ponieważ jego tnąca końcówka niszczy delikatne włókna, dlatego poprawki krawieckie powinny być wykonywane przez osoby z wiedzą i doświadczeniem jeśli zależy nam na świetnych rezultatach.
- Przed wybraniem konkretnej igły maszynowej warto zapoznać się ze specyfikacją urządzenia oraz charakterem danego materiału. Kształt poszczególnych rodzajów takich produktów wpływa na możliwość wbijania się w tkaniny bez ich niszczenia, co jest niezwykle ważne podczas szycia – mówi pracownik pasmanterii Le Bijoux w Warszawie, w której znajdziesz również profesjonalne igły maszynowe.
Poszczególne rodzaje igieł maszynowych różnią się od siebie także grubością, wielkością oczka i czubkiem. Wybór konkretnego typu powinien być uzależniony nie tylko od charakterystyki materiału, lecz także planowanych prac. Często najlepszym pomysłem okazuje się spytanie o wymagany rodzaj igły maszynowej podczas kupowania samej tkaniny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Zakład Pogrzebowy Lilia Ryszard Babiuch
Pogrzebowe usługi woj. śląskie41-218 Sosnowiec, mjr. Hubala-Dobrzańskiego 99C
-
Geoxx Sp. z o.o. sp. k.
Geologia, geofizyka - usługi woj. warmińsko-mazurskie11-041 Olsztyn, kard. Hozjusza 11
-
Tom-Bud Ciesielstwo dekarstwo budowa domów
Budowlane usługi - dekarskie woj. kujawsko-pomorskie85-792 Bydgoszcz, Szelburg-Zarembiny 4 lok. 29