Artykuł sponsorowany

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Rodzaje gniazdek elektrycznych
Każda instalacja elektryczna składa się z kilku elementów – rozdzielnicy, przełączników oraz gniazdek elektrycznych, które są tematem niniejszego artykułu. Na rynku istnieje bardzo duży wybór gniazdek wszelakiej maści, dlatego, aby ułatwić odpowiedni ich dobór, przedstawiamy najważniejsze klasyfikacje tego jakże ważnego elementu instalacji elektrycznej.

Do czego służą gniazdka elektryczne?

Funkcją gniazdka elektrycznego jest podłączenie do instalacji elektrycznej odbiorników energii elektrycznej dzięki wtyczce współpracującej z gniazdkiem. Należy je dobierać zgodnie z przeznaczeniem – do funkcji, jaką mają pełnić, oraz do pomieszczenia, w którym będą się znajdować. W ofercie hurtowni elektrycznej ELMAX-HURT Żywicki znajdują się m.in. gniazdka telefoniczne, telewizyjne czy komputerowe. W naszym kraju najczęściej wykorzystywane są gniazdka elektryczne typu E, które zbudowane są z dwóch otworów (jeden na przewód fazowy i neutralny) oraz bolca na przewód uziemiający (PE). Typ F, stosowany m.in. w Niemczech, Holandii i Norwegii, posiada styk ochronny boczny, a połączenie przewodu ochronnego jest zapewnione poprzez umieszczenie w bocznych ściankach sprężystych zestyków, które kontaktują się z blaszkami znajdującymi się na powierzchni bocznej wtyczki. Gniazdka trójfazowe stosowane są natomiast w instalacjach, które przeznaczone są do urządzeń wymagających wyższego napięcia zasilania.

Gniazdka elektryczne natynkowe i podtynkowe

Gniazdka natynkowe są instalowane przeważnie w pomieszczeniach gospodarczych, a do ich montażu niepotrzebne jest kucie ścian. Gniazdka podtynkowe instaluje się natomiast w specjalnej puszce, dzięki czemu charakteryzują się dużą estetyką wykonania. Tego rodzaju gniazdka są standardem w przypadku nowych oraz modernizowanych instalacji elektrycznych.

Stopień ochrony IP gniazdek elektrycznych

Warto wspomnieć także o podziale gniazdek elektrycznych ze względu na stopień ochrony IP, który informuje o odporności gniazda na wpływy z zewnątrz. W biurach i pomieszczeniach mieszkalnych montuje się gniazdka ze stopniem ochrony IP22, gdzie pierwsza cyfra oznacza zabezpieczenie przed dostaniem się do środka ciał stałych, a druga – wody. Z tego względu gniazda ze stopniem ochrony IP44 (bryzgoszczelne) mają zastosowanie w kuchniach, łazienkach i innych wilgotnych miejscach, a IP56 – przy basenach, w saunach, garażach i kotłowniach. Instalacja elektryczna w domu z ogrodem wymaga montażu dodatkowego źródła zasilania w ogrodzie, w skrzynce o stopniu ochrony IP67, a gniazda zamontowane w takiej skrzynce powinny posiadać stopień ochrony IP65, który zabezpiecza przed strugą wody.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy