Rajstopy w profilaktyce przeciwżylakowej

Żylaki to problem równie często spotykany, co ignorowany. Warto pamiętać, że żylaki są nie tylko mało estetyczne i stają się przyczyną dyskomfortu – nieleczone, mogą prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Na szczęście można zapobiegać ich pojawianiu się, a jeśli już się pojawią – leczyć je. Skuteczną metodą w obu przypadkach jest kompresoterapia, w której wykorzystuje się m.in. specjalne rajstopy.
Czym są żylaki i jak powstają?
Mianem „żylaka” określamy stan, w którym żyły w ciele człowieka ulegają rozszerzeniu i pewnej widocznej pod skórą deformacji. Żylaki możemy dość łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, ponieważ przybierają one formę wyraźnie rysujących się pod skórą ciemnoniebieskich „pajączków” lub nawet uwypukleń na powierzchni skóry – niemniej medyczne diagnozowanie żylaków powinien w każdym przypadku przeprowadzić doświadczony lekarz. Mechanizm ich powstawania nie jest do końca poznany, jednak specjaliści nie mają raczej wątpliwości co do tego, że ich pojawianiu się sprzyja niewłaściwy tryb życia, m.in. spędzanie dużo czasu w pozycji siedzącej. Istotną rolę odgrywają również czynniki genetyczne. Żylaki, poza tym, że wyglądają bardzo nieestetycznie, mogą prowadzić również do poważnego dyskomfortu, między innymi bólu i szybkiego zmęczenia nóg, a także obrzęków. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone mogą prowadzić między innymi do zakrzepicy i zapaleń żył, czego dalszym następstwem mogą być powikłania zakrzepowo-zatorowe
Rajstopy w profilaktyce i leczeniu żylaków
Rajstopy przeciwżylakowe i profilaktyczne, dostępne między innymi w ofercie sklepu medycznego rehaMED, działają w oparciu o tak zwaną kompresoterapię. Na czym to polega?
- Zasada działania tego typu rajstop jest bardzo prosta – wyjaśnia przedstawiciel rehaMED – Są one swego rodzaju opatrunkiem, który w odpowiedni sposób uciska naszą nogę na całej jej długości. Ucisk ten nie jest jednakowy w każdym punkcie, lecz spada wraz z wysokością. Oznacza to, że najsilniej uciśnięte są kostki, najsłabiej zaś uda w okolicy w bioder. Dzięki temu rajstopy wspierają naturalnie krążenie krwi i usprawniają jej przepompowanie z nóg z powrotem w stronę tułowia. Jednocześnie wywierany nacisk wpływa na ścianki żył, zapobiegając ich rozszerzaniu się, dzięki czemu zapobiega się powstawaniu żylaków.
Choć na żylaki cierpią przede wszystkim kobiety, rajstopy profilaktycznie mogą być z powodzeniem wykorzystywane również przez mężczyzn. Szczególnie zalecane są one osobom, które wykonują swoją pracę w trybie siedzącym oraz stojącym, np. kierowcom, pracownikom, biurowym, fryzjerom itp.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Gabinet Medycyny Estetycznej,Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
Medycyna estetyczna woj. pomorskie81-366 Gdynia, Władysława IV 38 lok. 18