Artykuł sponsorowany

Przeglądy wind w świetle przepisów

Przeglądy wind w świetle przepisów

Sprawne działanie wind w budynkach użytku publicznego oraz w budynkach mieszkalnych jest bardzo ważne dla komfortu ich użytkowników. Dźwigi osobowe, jak każde inne urządzenia, starzeją się, tracą swoją sprawność i ulegają awariom. Niektóre z wind mają nawet kilkadziesiąt lat, co z pewnością nie pozostaje bez wpływu na ich prawidłowe działanie. Co na temat przeglądów wind mówią przepisy?

Jak zadbać o właściwie funkcjonowanie wind?

Naprawy i serwisowanie wind to jedna sprawa, wykonywanie cyklicznych przeglądów UDT to już zupełnie odrębne zagadnienie. Stare windy mają prawa nabyte i były budowane według starych norm i przepisów. Nowe urządzenia posiadają szereg nowych zabezpieczeń i funkcji niedostępnych w przypadku wind budowanych przed rokiem 2004. Dokonywanie przeglądów wind jest kwestią nadrzędną w przypadku dźwigów osobowych. Jeżeli dojdzie do poważnego wypadku czy życie ludzkie będzie zagrożone, to właściciel urządzenia będzie ponosił odpowiedzialność za szkody. Dlatego tak ważne jest, aby w rocznym planie uwzględniać konserwację, a także remonty wind. Pozwolą one na wykrycie wszelkich usterek, a także ograniczą koszty napraw związanych z awariami.

Każda winda powinna być poddawana przeglądowi UDT raz na 12 miesięcy, chyba że przepisy stanowią inaczej. Wszystkie przeglądy muszą być notowane w dzienniku konserwacji, gdzie wpisuje się nie tylko daty, ale także poszczególne, wykonane przez konserwatora czynności. Według regulacji prawnych przeglądowi podlega przede wszystkim sprawdzanie:

  • mechanizmów napędowych, cięgien i zamocowań,
  • zgodności montażu z dokumentacją,
  • poprawności działania urządzeń zabezpieczających.

Jak wybrać odpowiedniego konserwatora wind?

Jeżeli winda jest stosunkowo nowa i podlega okresowi gwarancji, najlepiej skorzystać z usług wykonawcy. Jeżeli jednak termin gwarancji już minął, warto skorzystać z usług innej profesjonalnej firmy, takiej jak na przykład El-Dźwig Warszawa. Firma specjalizuje się w naprawach, konserwacjach, remontach i modernizacjach wind. Konserwacji podlegają w tym przypadku wszystkie typy dźwigów.

Każda winda powinna być poddawana corocznym przeglądom. Bezpieczeństwo użytkowników jest w tym przypadku najważniejsze, dlatego warto wybierać profesjonalnych konserwatorów z długoletnim doświadczeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy