Artykuł sponsorowany

Proteza stomatologiczna u młodego człowieka to dziś żaden powód do obaw!

Proteza stomatologiczna u młodego człowieka to dziś żaden powód do obaw!

Protezę stomatologiczną stosuje się wtedy, gdy występują całkowite lub częściowe braki w uzębieniu. Bywa, że podjęcie decyzji o jej założeniu jest dość trudne, zwłaszcza wtedy, gdy pacjent jest osobą w młodym wieku. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że współczesne modele są nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne. Dowiedz się, dlaczego proteza stomatologiczna w młodym wieku to żaden powód do obaw.

Rodzaje protez zębowych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje protez stomatologicznych: ruchome oraz stałe. Wśród modeli ruchomych można wyróżnić protezy częściowe i całkowite – ich wybór jest uzależniony od ilości braków zębowych. Jeśli są odpowiednio dopasowane nie sprawiają żadnego dyskomfortu podczas codziennego użytkowania. Co ważne, proteza ruchoma powinna być wymieniana średnio co 5 lat. Wynika to ze zmian jakim ulega jama ustna, a przede wszystkim dziąsła. W przypadku braku wymiany posiadanego modelu może dochodzić do podrażnienia błony śluzowej, wykształcania stanów zapalnych, a także rozwoju chorób dziąseł.

Jeżeli chodzi o komfort użytkowania stałych protez stomatologicznych nie różni się on od prawdziwych zębów. Specjalista najpierw mocuje implanty w kości przy użyciu specjalnych śrub wykonanych z tytanu. Procedura jest bezbolesna, ponieważ zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Następnym krokiem jest umieszczenie protezy stomatologicznej, mostu bądź korony (najczęściej cementowej lub porcelanowej). Dziedzinę, która zajmuje się wszczepianiem implantów i odbudową protetyczną określa się jako implantoprotetykę.

Proteza stomatologiczna u młodej osoby

Brak kompletnego uzębienia jest nie tylko nieestetyczny, ale może wywoływać także szereg problemów związanych m.in. z rozdrabnianiem pokarmu i artykulacją. Bezzębie wywiera niekorzystny wpływ na staw żuchwowo-skroniowy oraz zgryz, przez co dochodzi do wyraźnych zmian w proporcjach twarzy i wyglądzie ogólnym. Właśnie dlatego nie warto zwlekać z decyzją o zastosowaniu protezy stomatologicznej – nawet wtedy, gdy dana osoba jest w stosunkowo młodym wieku.

Choć w większości przypadków protezę stomatologiczną stosuje się u osób starszych, bywa, że potrzebują jej również młodsi pacjenci. Dotyczy to zwykle sytuacji, gdy doszło do wybicia lub złamania zębów w wyniku wypadku, silnego rozwoju próchnicy bądź parodontozy. Jeśli mamy do czynienia z pacjentem w wieku dziecięcym proponujemy najczęściej protezy ruchome, gdyż zastosowanie implantów mogłoby zaburzyć prawidłowy wzrost kości szczęki i żuchwy. W każdym przypadku wypełnienie ubytków zębowych nie tylko poprawia komfort życia, ale również dodaje pewności siebie – wyjaśnia ekspert z Kliniki Stomatologicznej Unimedex w Szczecinie.

Proteza ruchoma czy stała – którą wybrać?

Uzyskanie tradycyjnej, ruchomej protezy stomatologicznej wymaga odbycia kilku wizyt w gabinecie protetyka. Dzięki temu specjalista może dopasować produkt do rozmiarów jamy ustnej oraz dziąseł. Na ruchomą protezę zębową oczekuje się nawet do kilku tygodni.

Nowoczesne techniki dentystyczne pozwalają wykonać stałą protezę stomatologiczną nawet w ciągu jednej wizyty. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii komputerowej CAD/CAM, która eliminuje potrzebę wykonania (często nieprzyjemnego dla pacjenta) tradycyjnego wycisku. Zamiast tego, wykonywany jest precyzyjny wycisk optyczny. To sprawia, że protetyk jest w stanie stworzyć idealnie dopasowane licówki, mosty, a także korony hybrydowe i porcelanowe wyróżniające się wysoką estetyką.

Wybór pomiędzy protezą ruchomą a stałą w głównej mierze zależy od pacjenta, ale również protetyka. Specjalista dobiera optymalne metody leczenia protetycznego, a także wyjaśnia wszystkie wady i zalety proponowanych rozwiązań.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy