Artykuł sponsorowany

Projekty maszyn i linii technologicznych na zamówienie, jako gwarant wyższej efektywności, bezpieczeństwa i niższych kosztów produkcji

Projekty maszyn i linii technologicznych na zamówienie, jako gwarant wyższej efektywności, bezpieczeństwa i niższych kosztów produkcji

Bezpieczeństwo i niezawodność maszyn to jeden z filarów efektywnego i rentownego funkcjonowania działu produkcji, a co za tym idzie całego przedsiębiorstwa. To właśnie obsługa maszyn związana jest z największym odsetkiem wypadków przy pracy, co prowadzi do przestojów, a w konsekwencji strat dla firmy. Z tego powodu tak istotne są profesjonalne projekty maszyn i linii technologicznych, które powinny być wykonywane na indywidualne zamówienie.

Projektowanie na zamówienie a bezpieczeństwo maszyn

Dobry projekt maszyny to przede wszystkim taki, który gwarantuje bezpieczeństwo produkcji. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nie ulega wątpliwości, iż podstawowym zadaniem maszyn przemysłowych oraz całych linii technologicznych jest umożliwienie wytwarzania artykułów zgodnie z określonymi wymaganiami technicznymi. – Tłumaczy przedstawiciel firmy ELOKON, której specjalnością jest  bezpieczeństwo maszyn oraz intralogistyki. – Warto jednak pamiętać, że funkcjonalna maszyna musi być również bezpieczna, dlatego już na etapie projektowania należy kierować się bezpieczeństwem operatorów. Projekt maszyny na zamówienie pozwala optymalnie dostosować elementy bezpieczeństwa do specyfiki danej firmy i jej potrzeb.

Projektowanie maszyn, które mają być bezpieczne, powinno uwzględniać wnioski wynikające z analizy ryzyka w danym dziale. Na tej podstawie należy opracować koncepcję bezpieczeństwa, a następnie zaprojektować i wdrożyć rozwiązania, które pomogą zapobiegać wypadkom przy pracy. Projektowane maszyny powinna wyróżniać zgodność z obowiązującymi normami. Bezpieczeństwo maszyn potwierdzają odpowiednie certyfikaty oraz atesty. Istotne znaczenie mają również indywidualnie zaprojektowane udogodnienia i rozwiązania mające na celu maksymalne podniesienie bezpieczeństwa obsługi maszyn. Firma projektująca powinna przy tym posiadać wieloletnie doświadczenie poparte badaniami, analizami, a przede wszystkim udanymi wdrożeniami w szeroko pojętym przemyśle.

Projekty maszyn a efektywność i niskie koszty produkcji

Projektowanie maszyn na zamówienie ma również niebagatelny wpływ na efektywność oraz rentowność produkcji. Linie technologiczne dostosowane ściśle do możliwości i potrzeb danego działu to podstawa ograniczenia kosztów jego funkcjonowania. Ma to istotne znaczenie w wielu gałęziach przemysłu, m. in. w motoryzacji, papiernictwie, przetwórstwie tworzyw sztucznych, obróbce drewna oraz metali. Wszędzie tam ważne jest projektowanie maszyn zgodnie z oczekiwaniami technologicznymi, a także budowa maszyn prototypowych, całych stacji montażowych czy też aparatury laboratoryjnej i testującej. Na zamówienie powinno się przeprowadzać przy tym nie tylko projektowanie i budowę maszyn, ale również ich remonty i modernizacje. Takie „skrojone na miarę” maszyny przemysłowe i linie produkcyjne to gwarancja bezpieczeństwa i efektywności produkcji w każdej firmie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy