Artykuł sponsorowany

Projektowanie opakowań z tektury – krok po kroku

Projektowanie opakowań z tektury – krok po kroku

Tekturowe pudełka posiadają wiele zastosowań. Są wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, a także w halach i magazynach. Tekturę tworzy się zazwyczaj ze ścieru drzewnego oraz makulatury, które poddaje się obróbce termicznej i chemicznej, aby stworzyć warstwę papierniczą gotową do dalszej obróbki. Następnie, produkt przechodzi procesy sklejania od dwóch do siedmiu warstw, dzięki czemu powstaje gotowa tektura. Im więcej posiada warstw, tym jest sztywniejsza. Tekturę można podzielić na falistą oraz litą. Charakterystyczną cechą tektury falistej jest falowana środkowa warstwa. Jak tworzy się opakowania z tektury?

Początek produkcji opakowań

Pierwszym etapem w procesie tworzenia tekturowych opakowań jest projekt. Specjaliści otrzymują zazwyczaj specjalne wytyczne, dotyczące np. transportu i dystrybucji. Czasem zdarza się, iż produkcja opakowań rozpoczyna się od stworzenia prototypu. Daje to możliwość na sprawdzenie, czy cały proces projektowania spełnił swoje założenia.

Gotowa tektura trafia na specjalną maszynę z wykrojnikiem do cięcia. Wykrojnik może wyciąć nawet kilkaset tysięcy sztuk kartonów. Dodawane są także tzw. bigowania, które umożliwiają składanie pudełek. Na dalszym etapie z arkusza zostaje usunięty zbędny materiał, a później wyrywa się z niego pojedyncze opakowania.

Wykończenie opakowania z tektury

Opakowania tekturowe bardzo często mają charakter komercyjny. Wykonuje się wtedy na nich personalizowane nadruki. Opakowanie może także zostać oklejone cienkim i estetycznym papierem.

Jak mówi specjalista z firmy specjalizującej się w produkcji i sprzedaży produktów  tekturowych PALLZA:

Ostatnim etapem projektowania i tworzenia opakowań z tektury jest ich złożenie. Składanie opakowań odbywa się manualnie bądź przy pomocy specjalnych maszyn. Niezależnie od metody składania, takie opakowania są wykańczane bardzo starannie i charakteryzują się dobrą wytrzymałością. Cały proces produkcji opakowań z tektury może wydawać się nieco skomplikowany, jednakże odpowiedni projekt, a także materiały, pozwalają na stworzenie solidnych pudełek.

Zalety opakowań z tektury

Tekturowe opakowania stanowią doskonałą alternatywę dla opakowań z innych tworzyw, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę względy ekonomiczne. Ogromną zaletą jest także możliwość wykonania na nich dowolnych nadruków, co pozwala na pełnienie roli marketingowej. Dodatkowo, opakowania wykonane z tektury można dowolnie składać. Dzięki dostępności wielu rozmiarów opakowań tekturowych na rynku, z łatwością można znaleźć takie, które będą odpowiadały naszym potrzebom.

Projektowanie opakowań z tektury jest ważnym elementem w procesie ich produkcji. Pozwala ono na późniejsze stworzenie dokładnie takich opakowań, na jakie jest zapotrzebowanie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy