Artykuł sponsorowany

Projektowanie i produkcja form wtryskowych od podstaw

Projektowanie i produkcja form wtryskowych od podstaw

Formy wtryskowe to elementy, które są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, jednak ich główną rolę stanowi produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych. Maszyny różnią się od siebie kształtem, wielkością w zależności od pełnionego zadania. Do jednych z głównych należy nadawanie kształtu sztucznym elementom, za pomocą wtryskiwania specjalnego materiału do uformowanego kształtu. Cały proces projektowania i produkcji form wtryskowych to bardzo czasochłonne zajęcie wymagające udziału wielu oddziałów przedsiębiorstwa. Czas produkcji form, w głównym stopniu zależy od rodzaju skomplikowania wypraski. Proces tworzenia sztucznym elementów jest w pełni opłacalny jedynie przy produkcji na wielką skalę. W przypadku pojedynczych elementów produkcja nie ma sensu ze względu na ogromne koszty.

Jak przebiega proces tworzenia oraz produkcji form wtryskowych?

Jednym z pierwszych kroków przy produkcji oraz tworzeniu form jest wykonanie projektu modelu wypraski, umożliwionego za pomocą technologii wtrysku. Proces projektowania odbywa się zazwyczaj pomiędzy zleceniodawcą lub pracownikiem, a  działem technicznym. Na etapie tym konsultowane są wszystkie możliwości technologiczne co sprawia, że współpraca tych podmiotów jest to bardzo istotna i ułatwia proces produkcji. W trakcie badania technolodzy wybierają tworzywo, z którego będą wykonane wypraski. Materiał, z którego wykonuje się detal, w dużym stopniu wpływa na konstrukcję projektowanej formy.  Specjaliści na tym etapie wykonują także analizę techniczno- ekonomiczną, która w zależności od nakładów produkcji pozwala na dobór ilości gniazd formy. Bardzo istotną kwestią jest odpowiednie pochylenie ścianek modelu, zapewniającym luz pomiędzy wypraską a elementami formującymi. Taki zabieg zapobiega zatarciom lub uszkodzeniom form.

Kolejnym etapem jest wykonanie projektu formy wtryskowej, co wiąże się z koniecznością dopasowania rynkowych norm do indywidualnych potrzeb. Specjalne układy mechaniczne pozwalają na skrócenie procesu produkcji oraz zmniejszenie konieczności obrabiania wypraski. Gdy projekt jest już gotowy, trafia następnie do narzędziowni gdzie wykonywana jest forma wtryskowa. Po wytworzeniu podstawowych elementów składowych narzędzia następuje proces pasowania części oraz przeprowadzania prób formy. Jeśli w jakichś miejscach wypraska nie osiąga odpowiednich wymiarów, wprowadza się poprawki formy wtryskowej, a wszystkie odchyłki wymiaru są konsultowane z działem konstrukcyjnym. Po takiej informacji następuje wprowadzanie zmian w formie przez biuro technologiczne.

Dlaczego proces projektowania oraz produkcji form odgrywa ważne zadanie?

Starannie przeprowadzony proces tworzenia form wtryskowych pozwoli usprawnić czas produkcji. Dzięki odpowiednio przeprowadzonym analizom na etapie projektowania specjaliści mogą dostosować parametry form wtryskowych do pożądanej wypraski. Takie działania pozwalają na zapobieganie zatarciom lub uszkodzeniom na formie.

Jak mówi technolog z firmy R&S Święcińscy z Białegostoku, zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych: Formy wtryskowe są bardzo skomplikowanymi elementami, posiadającymi złożoną budowę. Odpowiedni element powinien łączyć w sobie dopasowany kształt, jakość wykonania z wymaganiami funkcjonowania.

Wiele wymagań, jakie musi spełnić prawidłowo przygotowana forma wtryskowa sprawiają, że proces tworzenia oraz produkcji jest bardzo czasochłonnym oraz precyzyjnym zajęciem. Czas produkcji, prace technologiczne oraz prawidłowo przygotowana forma wymagają zatem wyboru odpowiedniego producenta form wtryskowych. Dobrze zaprojektowany element ma wpływ na jakość wykonanej wypraski.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy