Artykuł sponsorowany

Projektowanie biurowej sieci komputerowej. Od czego zacząć?

Projektowanie biurowej sieci komputerowej. Od czego zacząć?

Biurowa sieć komputerowa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania firmy. Umożliwia przesyłanie danych pomiędzy użytkownikami, bezprzewodową obsługę urządzeń, a także gwarantuje bezpieczeństwo informacji w przypadku pojawienia się awarii. Projektowanie sieci komputerowej w biurze powinno być więc dopasowane na miarę oraz uwzględniać najwyższe standardy zabezpieczeń. Od czego zacząć?

Przede wszystkim od projektu: liczby stanowisk komputerowych, działów, możliwości technicznych i technologicznych firmy, także finansowych. Nie zawsze droższe znaczy lepsze – jednak na kwestiach bezpieczeństwa danych nie warto oszczędzać.

Okablowanie – podstawowy warunek działania sieci komputerowej

Nie da się ukryć, że w pierwszej kolejności konieczne jest okablowanie. Jeśli sieć komputerową projektuje się w już gotowym budynku można zakładać, że się tam znajduje – choć może okazać się, że wymaga modernizacji, ponieważ zastosowane rozwiązania są przestarzałe. Wówczas konieczne jest położenie nowego okablowania. Warto zastanowić się, którędy ma przebiegać – po podłodze, czy pod sufitem? Należy również pamiętać, że niektórych kabli nie będzie można łatwo wymienić – dlatego warto wybrać rozwiązania trwalsze (nie znaczy jednak, że droższe – w tym przypadku cena nie jest wyznacznikiem jakości). Stabilne działanie sieci bez zakłóceń zapewnią kable ekranowe, wykonane z miedzi oraz odpowiednio izolowane – co jest szczególnie ważne zwłaszcza w sytuacji, kiedy okablowanie sieci zostanie umieszczone w bliskim sąsiedztwie przewodów elektrycznych.

Sprzęt dostępowy – router i przełączniki switch

Aby mieć dostęp do sieci konieczny jest router. Jest sercem każdej sieci komputerowej, ponieważ przekazuje sygnał od dostawcy bezpośrednio do komputerów, drukarek, telefonów i innych urządzeń techniki biurowej znajdujących się w firmie. Warto zwrócić uwagę na jego parametry – zwłaszcza te, które odpowiadają za bezpieczeństwo przesyłania informacji oraz wydajność. Router powinien cechować się wysoką przepustowością, obsługiwać kilka mediów dostępowych, VPN lub umożliwiać tworzenie wirtualnej sieci lokalnej (VLAN), a także mieć jak największe możliwości konfiguracyjne. Dzięki temu możliwe będzie dopasowanie parametrów urządzenia do konkretnych wymagań.

Dodatkowo przydatne mogą być przełączniki sieciowe switch, które umożliwią obsługę VLAN. Tym samym pracownicy poszczególnych działów będą mieli dostęp wyłącznie do określonych informacji – sieć zostanie podzielona na mniejsze segmenty, co zwiększy wydajność oraz bezpieczeństwo. Nie jest to konieczne w przypadku małych sieci, w których tę rolę może spełniać sam router.

Wi-Fi – niezbędne do obsługi urządzeń bezprzewodowo

Coraz więcej urządzeń umożliwia łączenie bezprzewodowe, za pomocą sieci Wi-Fi. Dlatego jest ona tak ważna dla prawidłowego działania laptopów, drukarek, skanerów, telefonów lub projektorów. Nie w każdym biurze dostępne są wyłącznie komputery stacjonarne – coraz częściej wykorzystuje się również urządzenia mobilne.

Projektowanie sieci bezprzewodowej jest trudniejsze niż położenie kabli – należy stworzyć wizualizację pomieszczeń oraz uwzględnić ewentualne źródła zakłóceń lub przeszkody (na przykład grube ściany) – mówi specjalista z firmy Grupa E, oferującej rozwiązania IT dla firm – Być może konieczne będzie stworzenie kilku punktów dostępu, aby w każdym pomieszczeniu był dobry zasięg i odpowiednio silny sygnał. Warto więc wyposażyć się w Acces Point, który umożliwi zwiększenie zasięgu, a także wzmocnienie sygnału sieci bezprzewodowej – dodaje.

Dysk NAS – dzielenie się plikami i kopie zapasowe

Dysk sieciowy umożliwia dzielenie się plikami przez pracowników wewnątrz firmy – wystarczy skopiować informacje na NAS, by każdy, kto ma dostęp w ramach sieci wewnętrznej mógł mieć do nich dostęp. Synchronizacja plików może odbywać się na wielu urządzeniach, dodatkowo gwarantując zabezpieczenie danych w przypadku awarii. Zasoby dysków twardych mogą być wówczas podłączone do  biurowej sieci komputerowej. Dodatkowo w razie awarii urządzenia NAS może pełnić rolę nośnika kopii zapasowych. Dzięki temu ważne dane znajdujące się na dyskach będą odpowiednio chronione.

Inne rozwiązania umożliwiające zaprojektowanie biurowej sieci komputerowej

Warto również pamiętać, że każda firma jest inna – i potrzebuje odmiennych rozwiązań. Dlatego w przypadku konieczności zaprojektowania sieci komputerowej w biurze warto skonsultować się ze specjalistami, którzy polecą najlepsze rozwiązania. To ważne zarówno dla komfortu pracy, jak i bezpieczeństwa danych – nie można pozwolić sobie na przestoje w działaniu sieci, a także na brak zabezpieczeń, który mógłby grozić poważnym wyciekiem informacji o firmie, kontrahentach lub klientach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy