Artykuł sponsorowany

Projektowanie basenu krok po kroku

Projektowanie basenu krok po kroku
Basen to dla wielu inwestorów marzenie o przydomowej strefie relaksu i odrobinie luksusu we własnym ogrodzie. To też pomysł na biznes dla przedsiębiorców, np. właścicieli pensjonatów czy obiektów rekreacyjnych. Wbrew pozorom, budowa basenu nie jest tak kosztowną i czasochłonną inwestycją, jak mogłoby się wydawać, a to dzięki nowoczesnym technologiom. Niemniej jednak przedsięwzięcie to wymaga planu i przygotowania. Jak zaprojektować basen?

Przeznaczenie i lokalizacja basenu

Na samym początku prac nad projektem basenu należy zastanowić się nad jego przeznaczeniem – tym gdzie, przez kogo i w jakim celu będzie użytkowany. Kryteria te zadecydują bowiem o ostatecznym kształcie basenu, jego rozmiarze i rodzaju użytych technologii. Oczywistą sprawą jest, że inaczej powinien zostać zaprojektowany basen na potrzeby komercyjne, np. w hotelu, inaczej do celów sportowych, a jeszcze inaczej na potrzeby prywatnych inwestorów. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę na etapie projektowania basenu?
  • Lokalizacja – w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy będzie to basen wewnętrzny, czy zewnętrzny. Jeśli interesuje nas druga opcja, warto wybrać miejsce nasłonecznione, z dala od drzew i instalacji, a także o odpowiednim podłożu i poziomie wód gruntowych.
  • Rozmiar – jeśli basen ma być użytkowany przez większą ilość osób, należy rozważyć obiekt o większej powierzchni. Z kolei dla potrzeb prywatnych inwestorów, których interesują baseny przydomowe, wystarczający będzie obiekt o powierzchni kilkunastu metrów. Pamiętajmy też, że im większy rozmiar basenu, tym droższe jego użytkowanie.
  • Kształt basenu – dzięki nowoczesnym technologiom jedynym ograniczeniem jest tu wyobraźnia inwestora. Warto jednak pamiętać, że nieregularny kształt – chociaż prezentuje się efektownie – nie sprzyja pływaniu.
  • Głębokość – tu wiele zależy od wieku i preferencji użytkowników basenu. Przydomowy basen dla rodziny z dziećmi może mieć mniejszą głębokość niż obiekt do celów sportowych.

Wybór technologii

Określone wcześniej parametry basenu pomogą podjąć decyzję co do wyboru technologii, które sprawią, że basen będzie funkcjonalny, ale i ekonomiczny w utrzymaniu i budowie. Warto bowiem zaznaczyć, że istnieje wiele technologii budowy basenów, a wyboru należy dokonać już na etapie projektowania. Na rynku dostępne są baseny ustawiane na powierzchni, jak również wkopane w grunt. Do wyboru mamy przy tym różne rodzaje wykonywania niecek. Inwestorzy coraz częściej rezygnują z kosztownej i czasochłonnej budowy niecek żelbetowych, na rzecz nowoczesnych technologii prefabrykowanych. Dużą popularnością cieszą się w szczególności baseny z paneli stalowych, które znajdziemy np. w ofercie firmy AstralPool z Wrocławia. Równie ważny jest wybór sposobu wykończenia niecki, np. za pomocą folii wykładzinowej bądź mozaiki szklanej. Odpowiedni dobór technologii budowy basenu pozwoli dopasować projekt do budżetu.

Dodatkowe instalacje i atrakcje

Ostatni element projektu basenu to dodatkowe instalacje zwiększające funkcjonalność oraz atrakcyjność budowanego obiektu. Na tym etapie warto zastanowić się nad wyborem urządzeń, takich jak pompy i filtry, dzięki którym zadbamy o czystą wodę. Ponadto dużą popularnością cieszą się także różnego rodzaju atrakcje wodne, takie jak wodne place zabaw, fontanny czy bicze wodne. Projektując basen należy również zastanowić się nad zastosowaniem nowoczesnych technologii, takich jak ozonowanie wody czy umieszczenie ruchomego dna bądź ruchomej przegrody basenu. Warto również przemyśleć kwestię oświetlenia basenu. Wszystko to pozwoli oszacować ostateczny budżet i rozpocząć budowę basenu w dokładnie takiej formie, jaka odpowiada indywidualnym oczekiwaniom i możliwościom inwestora.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy