Proces projektowania kompozycji zapachowych
Na co dzień nie przywiązujemy dużej wagi do znaczenia zapachów w naszym życiu, jednak ich rola jest nie do przecenienia. Aromaty otaczają nas wszędzie – są w przyrodzie, w perfumach czy w jedzeniu. Przyjemna woń tworzy pozytywne skojarzenia, dlatego coraz większą wagę przywiązuje się do produkcji aromatów dla różnych branż, m.in. spożywczej, kosmetycznej czy też reklamowej. Jak dokładnie wygląda proces projektowania zapachu?
Po pierwsze: oczekiwania klienta
Najważniejszym kryterium tworzenia kompozycji zapachowych są oczekiwania klienta. Istotne znaczenie ma tu przeznaczenie tworzonego aromatu – inną specyfikę posiadają bowiem perfum, aromaty spożywcze czy też zapachy wykorzystywane w aromamarketingu. Ważny jest również wizerunek marki czy danego produktu. Zaprojektowana kompozycja powinna wywoływać pozytywne skojarzenia, dobrze komponując się z danym motywem przewodnim. Opracowana koncepcja pozwala na określenie nut zapachowych, które zostaną wykorzystane w danej kompozycji: czy będą to aromaty cytrusowe, kwiatowe czy też korzenne.
Po drugie: inspiracja
Opracowanie idei kompozycji zapachowej jest nierozerwalnie związane z poszukiwaniem inspiracji. Najpiękniejsze aromaty wywodzą się bowiem z natury i to właśnie stamtąd pozyskuje się substancje zapachowe. Producenci kompozycji zapachowych, czego przykładem jest firma IPRA, inspirują się naturalnymi zapachami budzącymi pozytywne skojarzenia. Przykładem takich przyjemnych woni, które często łączą się z dobrymi wspomnieniami z dawnych lat, mogą być np. zapach skoszonej trawy, waniliowy aromat domowego ciasta czy słodki, kwiatowy zapach perfum ukochanej osoby. Owoce, zioła, przyprawy, kwiaty, drzewa – to najważniejsze inspiracje dla twórców kompozycji zapachowych.
Po trzecie: testowanie
Tworzenie kompozycji zapachowych często porównywane jest do sztuki. Nie bez przyczyny wśród terminologii branżowej pojawiają się określenia, takie jak „nuty” czy „akordy” kojarzące się z komponowanie muzyki. Tak samo bowiem jak dźwięki, tak i aromaty mogą tworzyć prawdziwą symfonię. Aby tak się stało, eksperci łączą ze sobą różnego rodzaju zapachy i oceniają stworzone w ten sposób mieszaniny. Procesem testowania objęte jest przy tym całe spektrum zapachu, a więc nie tylko moment kulminacyjny, kiedy doznania się najintensywniejsze, ale też następujące po tym punkcie złagodzenie aromatu. Ma to szczególne znaczenie dla produkcji perfum, które powinny długo utrzymywać się na ciele, pozostawiając przyjemny zapach. Z tego powodu tworzenie kompozycji zapachowych jest procesem niezwykle skomplikowanym i czasochłonnym, wymagającym uważnego dobierania poszczególnych nut i nadawania im właściwych proporcji, by po utrwaleniu dobrze ze sobą współgrały i tworzyły harmonijną, urzekającą całość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana