Powierzchnie magazynowe w Polsce mają się dobrze

Pandemia, wojna Rosji z Ukrainą, wysoka inflacja, ceny materiałów i usług doprowadziły do znacznego wzrostu stawek czynszu za magazyny. Jednak rynek logistyczny ma silne fundamenty i szybko się rozwijał, a mimo różnych trudności ma się dobrze.
Inwazja Rosji na Ukrainę pod koniec I kwartału 2022 roku wpłynęła na zmianę percepcji całego rynku magazynowego i logistycznego. Zarówno najemcy, jak i deweloperzy starali się znaleźć rozwiązanie, by zoptymalizować koszt energii.
Jaki będzie 2023 rok dla rynku powierzchni magazynowych w Polsce?
Rok 2021 był rekordowy pod względem inwestycyjnym dla sektora magazynowego. Kolejny, 2022 rok, był już słabszy pod względem liczby transakcji ze względu na brak jakościowych produktów logistycznych, wzrost cen materiałów i robocizny.
Kryzys energetyczny a rynek magazynowy
Jednak w trzecim kwartale 2022 roku sektor magazynowy wrócił na pozycję lidera zestawienia. Popyt na rynku magazynowym był napędzany przede wszystkim przez branżę logistyczną i sieci handlowe. 2023 niesie nowe obawy – m.in. kryzys energetyczny oznacza wzrost cen za prąd i utrudniony dostęp do energii. Część najemców w trakcie podpisywania umów albo renegocjowaniu warunków chciała gwarancji dostarczenia zakontraktowanej mocy.
Magazyny do wynajęcia – stabilna sytuacja na rynku
Sytuacja stanu wojny w Ukrainie nie ulega zmianie, dlatego prognozuje się, że cały czas to kapitał z Europy i Stanów Zjednoczonych pozostaną wiodące na polskim rynku inwestycyjnym. Widać też zainteresowanie magazynami do wynajęcia w całej Polsce wśród inwestorów spoza kontynentu. Nasz kraj pełni rolę transeuropejskiego hubu logistycznego.
Polska jako pomost między zachodem i wschodem Europy
Poza tym w wyniku wojny w Ukrainie wzrosło zainteresowanie powierzchnią magazynową w Polsce przez firmy, które kończyły działalność w Europie Wschodniej – w Ukrainie, Rosji czy też na Białorusi. Polska stała się łącznikiem między zachodem i wschodem Europy.
Kryzys przyczynił się do tego, że nasz kraj zyskał na znaczeniu i zaczęto doceniać jego rolę. Dzisiaj Polska cieszy się opinią dojrzałego rynku magazynowego. Cały czas budzi zainteresowanie nowych inwestorów zagranicznych w ramach nearshoringu.
Wysoki poziom absorpcji powierzchni magazynowej
Dzisiaj w budowie jest wiele magazynów do wynajęcia, bo około 4 mln mkw. Jednak wolumen wolnej powierzchni nie będzie szybko wzrastać z powodu niższej liczby uruchamianych inwestycji. Sytuacja jest dynamiczna i trudno na tym etapie prognozować, jak dokładnie rozwinie się rynek magazynowy w Polsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Hades Usługi Pogrzebowe Agnieszka Olszewska
Pogrzebowe usługi woj. lubelskie20-325 Lublin, Droga Męczenników Majdanka 67
-
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Żyrardów sp. z o.o. sp.k.
Budowlane usługi - hydrotechniczne, wod.-kan. woj. mazowieckie02-495 Warszawa, Plac Czerwca 1976 Roku 2 lok. 215A
-
Split System Sławomir Gościewski
Klimatyzacja - usługi woj. pomorskie84-230 Rumia, Sobieskiego 127B lok. L1