Artykuł sponsorowany

Podział wtryskarek ze względu na zastosowany napęd

Podział wtryskarek ze względu na zastosowany napęd
Wtryskarki to maszyny wykorzystywane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Służą one do formowania wtryskowego polegającego na wypełnieniu formy tworzywem, które po zastygnięciu tworzy wypraski, czyli kształtki. Wtryskarka składa się ze zbiornika na tworzywo, cylindra, w którym jest ono ogrzewane oraz ślimaka odpowiadającego za wtrysk tworzywa. Jakie układy napędowe  ślimaka wyróżniamy?

Wtryskarki hydrauliczne

Do najpopularniejszej grupy wtryskarek zaliczamy urządzenia z napędem hydraulicznym, a więc opierającym się na działaniu sprężonego czynnika roboczego.
Tego rodzaju wtryskarki zbudowane są z pomp hydraulicznych, a także siłowników i zaworów. – Tłumaczy specjalista reprezentujący firmę InAutom, która dostarcza kompleksowe rozwiązania dla wtryskowni. - Układ napędowy przetwarza energię w oparciu o tłoczony pod wysokim ciśnieniem olej roboczy. Nowoczesne rozwiązania, takie jak serwomotory, czynią ten proces bardziej energooszczędnym i ekologicznym. Do zalet wtryskarek hydraulicznych należy ciągłość pracy przy dużym obciążeniu i w zmiennych warunkach oraz przy stosunkowo niewielkim koszcie, a także możliwość akumulacji energii i dodawania napędów. Więcej trudności nastręcza jednak utrzymanie i eksploatacja wtryskarki z napędem hydraulicznym, która wymaga okresowych zmian czynnika roboczego, czyli oleju, a także innych elementów układu, takich jak filtry lub uszczelki.

Wtryskarki elektryczne

Druga grupa rozwiązań wykorzystywanych przez wtryskownie to wtryskarki z napędem elektrycznym. W tym przypadku wyeliminowana zostaje konieczność stosowania czynnika roboczego w postaci sprężonej cieczy, a więc nie ma potrzeby okresowych wymian oleju, nie ma też ryzyka jego wycieku, a poza tym urządzenia są mniej hałaśliwe. Tego typu wtryskarki napędzane są za pomocą silnika elektrycznego, co czyni je wysoce precyzyjnymi i wydajnymi. Atutem wtryskarek elektrycznych jest duża energooszczędność w porównaniu do urządzeń hydraulicznych, a także szybkość pracy i łatwość regulacji. Duża siła docisku i wysoka dokładność pracy pozwala na uzyskanie wysokiej jakości kształtek, nawet o najbardziej skomplikowanych formach, a także w procesie formowania cienkościennego. Dlatego też wtryskarki elektryczne są chętnie stosowane wszędzie tam, gdzie duży nacisk kładzie się na wysoką precyzję i powtarzalność produkcji, w szczególności w przypadku elementów o niewielkich rozmiarach. Urządzenia te wykorzystuje się w różnych branżach, m. in. motoryzacyjnej, opakowaniowej czy elektronicznej. Jest to zatem uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie dla większych zakładów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy