Artykuł sponsorowany

Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu

Podział wózków widłowych ze względu na typ napędu

Podnośnikowe wózki jezdniowe lub po prostu wózki widłowe to urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania. Wykorzystywane w magazynach wysokiego składowania, zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych czy nawet lotniskach pojazdy stanowią podstawowy element wyposażenia wielu firm. W zależności od typu napędu wózki można podzielić na kilka rodzajów. Jak wygląda ten podział? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Wózki widłowe z napędem ręcznym

Ręczne wózki paletowe to jeden z najpopularniejszych typów pojazdów używanych w przestrzeniach magazynowych. To najprostsze modele wykorzystywane przede wszystkim w prostych pracach transportowych i przeładunkowych z ładunkami o nieznacznej masie. Ze względu na niższą cenę w porównaniu z modelami z napędem spalinowym czy elektrycznym są powszechnie stosowane w mniejszych sklepach i zakładach produkcyjnych. Wózki ręczne poruszane są za pomocą ludzkich mięśni, a do ich obsługi nie wymaga się posiadania specjalnych uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Wyjątkiem są modele z podnośnikiem umożliwiającym unoszenie ładunków na wysokość wyższą niż 30 cm.

Wózki widłowe z silnikiem spalinowym

Modele z silnikiem spalinowym są napędzane benzyną lub olejem napędowym (ropą). Wykorzystywane najczęściej na otwartych placach budowy, lotniskach, w tartakach czy portach morskich.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie IPZ, która zajmuje się sprzedażą sztaplarek w Szczecinie i Olsztynie: Ze względu na emitowanie spalin do atmosfery nie zaleca się stosowania ich w zamkniętych pomieszczeniach. Jazda wózkami spalinowymi w zamkniętej przestrzeni możliwa jest wyłącznie po zastosowaniu specjalnych filtrów. Do największych zalet modeli napędzanych jednostką spalinową należy zaliczyć bardzo duży udźwig oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wózki spalinowe mogą pracować przy niskich temperaturach czy opadach deszczu. Doskonale sprawdzają się na nierównych i grząskich terenach.

Wózki widłowe gazowe (LPG)

To specjalny rodzaj wózków z napędem spalinowym. Ze względu na niższe koszty zakupu oraz eksploatacji wózki gazowe są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Z tego powodu coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na wymianę klasycznych wózków z silnikiem Diesla na modele LPG. Wózki gazowe to pojazdy uniwersalne, które mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz (przy zastosowaniu specjalnych filtrów), jak i na zewnątrz budynku. W porównaniu z innymi modelami spalinowymi są znacznie cichsze, a także emitują do atmosfery mniejszą liczbę spalin.

Wózki widłowe napędzane elektrycznie

Nowe i używane wózki widłowe z napędem elektrycznym to najnowocześniejsze z dostępnych na rynku rozwiązań. Często określane są również jako wózki magazynowe. Modele te zasilane są przy pomocy specjalnego akumulatora ładowanego prądem elektrycznym. Napęd elektryczny jest przyjazny dla środowiska naturalnego, bo nie emituje do atmosfery szkodliwych spalin. Wózki te wykorzystuje się przede wszystkim wewnątrz obiektów. Ze względu na niewielkie rozmiary wózki elektryczne doskonale sprawdzają się w małych magazynach i ciasnych korytarzach. Modele elektryczne charakteryzuje cicha praca, doskonała zwrotność i duży udźwig. Wózki są łatwe w eksploatacji i serwisowaniu. Odpowiednia konserwacja baterii pozwala cieszyć się bezawaryjną pracą przez wiele lat użytkowania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy