Pieluszkowe zapalenie skóry – jak bardzo jest groźne i jak sobie z nim radzić?
Jak powinna wyglądać higiena małego dziecka?
Przygotowując się do wymiany pieluszki trzeba przygotować miseczkę z ciepłą wodą, duży wacik i oczywiście nową pieluszkę. Każdorazowo przy przewijaniu należy dokładnie przemyć okolice intymne dziecka. Najlepiej uczynić to właśnie samą wodą lub wodą z dodatkiem płynu do kąpieli dla dzieci. Chusteczki nawilżane, chociaż bardzo praktyczne, mogą wywoływać reakcje alergiczne, dlatego lepiej zostawić je sobie na wyjścia z domu. Jeżeli skóra pod pieluszką wygląda na zdrową, nie ma potrzeby stosowania żadnych kremów.Co jeśli pojawi się czerwona plamka?
Zaczerwieniona skóra w miejscach intymnych dziecka to dla rodziców pierwszy sygnał alarmowy. Dziecko prawdopodobnie czuje dyskomfort i informuje o nim głośnym krzykiem. Jeśli już pojawi się pieluszkowe zapalenie skóry warto malucha rozebrać i pozwolić na dobroczynny wpływ powietrza. Nie ma lepszego lekarstwa na skórę niż powietrze, przynajmniej w początkowej fazie choroby. Chociaż odparzenia u dzieci wyglądają nieestetycznie i mogą wywoływać niepokój, pojawiają się częściej niż katar. Odpowiednio traktowane znikają po kilku godzinach. Po przewietrzeniu dziecka, przy zakładaniu pieluszki można posmarować chorobowo zmienione miejsca tłustym kremem.A jeśli tych plamek jest coraz więcej?
Jeśli samo wietrzenie pupy nie wystarczyło, trzeba sięgnąć po intensywniejsze środki. Nasze prababcie w takich sytuacjach stosowały swoim dzieciom kąpiel z dodatkiem krochmalu lub stosowały krochmal jako zasypkę. Krochmal do kąpieli można bez problemu dostać w aptece. Do smarowania odparzeń trzeba zastosować krem antybakteryjny, najlepiej zawierający cynk. Podrażniona skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na uszkodzenia, dlatego osuszanie miejsc intymnych powinno odbywać się przez dotyk, a nie przez pocieranie. Nie zaszkodzi też rachunek sumienia. Być może pieluszkowe zapalenie skóry jest reakcją na zmianę rodzaju pieluch, chusteczek, płynu do kąpieli, bądź zmiany w diecie. Czasem jest ono związane z nawracającymi biegunkami.Czy pieluszkowe zapalenie skóry wymaga wizyty u pediatry?
Jeśli domowe metody powodują zmniejszanie się i zanikanie plamek, wizyta u pediatry nie będzie potrzebna. Jednak jeśli zamiast lepiej, jest coraz gorzej, trzeba skonsultować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach pieluszkowe zapalenie skóry może przejść w zakażenie bakteryjne lub drożdżakowe i nie obędzie się bez antybiotyków.Kiedy to się wreszcie skończy?
Nawracające pieluszkowe zapalenie skóry może być prawdziwą udręką zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Jednak już po pierwszym roku życia dziecka częstotliwość występowania tej dolegliwości znacząco maleje, u dzieci powyżej drugiego roku życia nie występuje w ogóle.Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana