Piece rurowe. Ogólna charakterystyka
Piece rurowe są popularnymi urządzeniami, stosowanymi szczególnie często w przemyśle chemicznym i petrochemicznym. Istnieje również specjalna odmiana pieców rurowych, które są stosowane w piekarniach. Cechą wspólną wszystkich tego typu maszyn jest ich budowa. Takie urządzenia składają się z przeponowego wymiennika ciepła i wiązki rur o określonych parametrach które są dostosowane do procesu, jaki ma zachodzić w danym piecu.
Zalety pieców rurowych
Zapytaliśmy specjalistę w zakresie konstrukcji pieców z firmy Czylok w Jastrzębiu Zdroju, co jest powodem tak dużej popularności pieców rurowych w przemyśle oraz pracy laboratoryjnej. Okazuje się, że tego typu urządzenia posiadają szereg zalet, które pozwalają na ich szerokie zastosowanie w wielu branżach. Główne atuty pieców rurowych to:
- trwała budowa,
- wysoka sprawność,
- automatyczna kontrola,
- obecność kontroli współczynnika nadmiaru powietrza do spalania,
- dobór materiału, z którego jest wykonany wymiennik ciepła w zależności od potrzeb.
Jak działa piec rurowy?
Takie urządzenia składają się zwykle z sekcji radiacyjnej i konwekcyjnej. Są wyposażone w cylindryczny płaszcz, przez który przebiegają rury cienkościenne. Miejscem wymiany ciepła jest powierzchnia rurek, w poprzek których zachodzi przepływ ciepła pomiędzy płynem wewnątrz rurek, a płynem na zewnątrz rurek. Tego typu piece są przeważnie zasilane gazem ziemnym, olejem lub propanem-butanem.
Gdzie używa się takich pieców?
Zastosowanie tego rodzaju urządzeń jest bardzo szerokie. Piece rurowe są używane w przemyśle chemicznym i petrochemicznym, a nawet w piekarniach. W urządzeniach piekarniczych tego typu stosuje się element zwany rurkami Perkinsa. Oczywiście w każdym z tych miejsc piece różnią się swoją budową i funkcją. Wyglądają też zupełnie inaczej (różnią się diametralnie chociażby wielkością). Jednak zasada ich działania jest zbliżona.
Kolejnym miejscem, w którym piece rurowe ułatwiają pracę, są laboratoria. Ich konstrukcja oraz możliwość uzyskiwania bardzo wysokich temperatur wewnątrz (do 1300 stopni Celsjusza) pozwalają na ich szerokie zastosowanie w pracach badawczych. Piece laboratoryjne występują w wielu różnego typu modelach, aby pozwolić na wykorzystywanie ich do różnych celów.
Zakłady specjalizujące się w produkcji pieców rurowych oferują różnego typu urządzenia, o zróżnicowanych parametrach grzewczych. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego pieca, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy podpowiedzą jaki model będzie najlepszy do planowanego przez Twoją firmę zastosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana