Pędzelki idealne do farb plakatowych

Każda technika malarska wymaga doboru odpowiednich narzędzi. To właśnie dzięki nim, farba współpracuje i pomaga w nałożeniu jej na powierzchnię. Farba plakatowa, mimo dość przyjaznej malarzowi struktury, również potrzebuje użycia specjalnego rodzaju włosia. Dzięki niemu nie tylko łatwiej będzie ją rozprowadzić, ale zapobiegnie to również licznym i niechcianym uszkodzeniom. Jakie pędzelki zatem wybrać do farb plakatowych? Odpowiedzi w artykule!
Farby plakatowe i ich właściwości
Farby plakatowe to nie tylko artykuły szkolne, jak mogłoby się błędnie wydawać. Korzysta z nich wielu malarzy i malarek w wybieranych przez siebie technikach artystycznych. Dzięki ich konsystencji i dużemu kryciu, można uzyskać naprawdę niezwykły efekt. Dodatkowo, nadają się do różnego rodzaju powierzchni – takich jak papier, drewno czy ceramika. Dzięki swojemu składowi są również bezpieczne w użyciu. Dlatego też, przeznacza się je często do pracy z dziećmi.
Nie są zbyt gęste – jak w przypadku farb olejnych czy akryli, więc nie ich rozcieńczanie nie jest konieczne. Konsystencja nie jest także tak płynna jak np. w tuszach malarskich. Kryją powierzchnię znacznie mocniej od akwareli i nie zostawiają prześwitów.
„Dla lepszego efektu, a także cieniowania, świetnie sprawdzi się stosowanie kilku warstw. Farby plakatowe bardzo szybko wysychają, dlatego też nanoszenie ich nie będzie wymagało długiego czasu. Warto pamiętać, że po wysuszeniu, stają się nieco jaśniejsze niż podczas malowania. Żeby osiągnąć pożądany odcień, najlepiej wybrać delikatnie ciemniejszy kolor” – doradza specjalista ze Sp. j. Mer-Plus - dystrybutor artykułów plastycznych JOVI z siedzibą w Sulejówku.
Pędzle do farb plakatowych
Farbki o konsystencji półgęstej, takie jak plakatowe, najlepiej sprawdzą się z użyciem włosia elastycznego czy twardego. Z jego pomocą, rozprowadzanie produktu będzie znacznie łatwiejsze i oszczędniejsze. Tego rodzaju struktura pędzelka, pozwoli na rzadsze sięganie po farbę i lepiej pokryje papier czy płótno.
Doskonale nadadzą się także pędzle z włosia naturalnego. Są miększe od sztucznego, co zapobiega uszkodzeniom, zwłaszcza podczas nanoszenia kolejnych warstw. Zdrapanie poprzedniej to jeden z najczęstszych problemów występujących przy ich nakładaniu. W takich sytuacjach najlepiej sięgnąć po pędzel miękki np. z końskiego włosia tzw. pony. Tego typu pędzle odznaczają się przede wszystkim delikatnością i bardzo przystępną ceną. Ciekawe zastosowanie mogą także znaleźć w tej sytuacji pędzle z włosia świni. Szczecina posiada specyficzne i bardzo przydatne właściwości podczas malowania, nie odkształca się i jest niesamowicie odporna na uszkodzenia. Dlatego zalecana jest szczególnie do farb gęstych, gdzie nakładanie ich, wymaga jednolitego i bardzo dokładnego pokrycia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Instytut Głuchoniemych
Ośrodki szkolne, wychowawcze woj. mazowieckie00-499 Warszawa, pl. Trzech Krzyży 4/6