Artykuł sponsorowany

Paszportyzacja w kontekście ewidencji sieci teleinformatycznej

Paszportyzacja w kontekście ewidencji sieci teleinformatycznej

Odpowiednie i rzetelne przeprowadzenie inwentaryzacji majątku sieciowego przedsiębiorstwa wymaga podjęcia konkretnych kroków. W tym celu wykorzystuje się paszportyzację, która jest formą ewidencji sieci teleinformatycznej oraz telekomunikacyjnej każdego z elementów infrastruktury. Uwzględnia ona również dane techniczne, między innymi hierarchię struktury.

Na czym polega paszportyzacja i dlaczego jest ważna?

Paszportyzacja jest jednym z popularnych rozwiązań w zakresie prowadzania ewidencji oraz raportowania rzeczywistych, jak również projektowanych danych sieci. Proces ten uwzględnia również ich bezpośrednie otoczenie. Usługa ta jest bardzo ceniona, szczególnie przy:

  • ewidencji sieci teleinformatycznej,
  • sieciach uzbrojeń terenu,
  • ewidencji telekomunikacyjnej.

- Właściwe zarządzanie sprzętami w sieci bywa skomplikowane – w szczególności, kiedy jest ich bardzo dużo i stanowią rozległą sieć ulokowaną w różnych częściach kraju. W celu odpowiedniego zarządzania oraz gospodarowania tymi zasobami konieczne jest posiadanie specjalnego systemu do paszportyzacji. Każde urządzenie w przedsiębiorstwie, które zostało wyposażone w dokument ewidencyjny elementów sieci – tak zwany paszport – może zostać wówczas bez problemu włączone do systemu. Nadaje mu się dokładny opis, określa się jego parametry, jak również zależności, jakie wykazuje z innymi sprzętami w sieci

– tłumaczy specjalista z firmy FAST.

Tworzenie ewidencji sieci teleinformatycznej

Dzięki wdrożeniu dedykowanego oprogramowania oraz zastosowaniu właściwych narzędzi możliwe jest zapanowanie nawet nad najbardziej rozbudowaną siecią. Wykorzystanie systemu stworzonego bezpośrednio pod sieci teleinformatyczne oparte jest na funkcjach, pozwalających na swobodne zarządzanie nimi. Dzięki wprowadzeniu paszportyzacji możliwe jest uzyskiwanie wielu potrzebnych w konkretnym momencie danych. Dodatkowo rozwiązanie to pozwala na szybkie wyszukiwanie ewentualnych usterek, co w znaczącym stopniu wpływa na ich sprawne usunięcie.

System odpowiedzialny za paszportyzację sieci teleinformatycznych działa w oparciu o mapy oraz podkłady, które stanowią jeden z elementów fastGIS. Dzięki temu możliwe jest zaprezentowanie wyników w formie graficznej, co w znaczącym stopniu zwiększa komfort pracy z systemem.

Paszportyzacja – kiedy warto się na nią zdecydować?

Paszportyzację sieci koniecznie należy wprowadzić wszędzie tam, gdzie firma dysponuje dużymi zasobami sieciowymi. Wdrożenie tego rozwiązania pomaga w planowaniu wszelkich aktualizacji sieciowych oraz ułatwia proces ewentualnej rozbudowy sieci. Usługa ta poprawia także zarządzanie rozległymi sieciami. Właśnie dlatego jej wdrożenie jest tak istotne i ważne dla firm działających w tej branży.

Bardzo ważne, aby zlecenie paszportyzacji powierzyć firmie z udokumentowanym doświadczeniem w tej dziedzinie. Dzięki temu cały proces może być wdrożony stosunkowo szybko i z zachowaniem najwyższej jakości świadczonych usług.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy