Oznaczenia żarówek LED. Jak je odczytywać?
Coraz częściej ludzie decydują się na wybór oświetlenia LED w swoich domach czy w przedsiębiorstwach, w których pracują. Zdarza się, że wybierają żarówki kierując się ich ceną lub znajomością producenta. Należy wiedzieć, że żarówki LED mają swoje oznaczenia, których prawidłowe odczytywanie pomaga w wyborze odpowiedniego oświetlenia. Warto posiadać podstawową wiedzę na ten temat, aby móc samodzielnie rozpoznawać właściwości żarówki LED.
Moc żarówek LED i ich barwa
Jeszcze do niedawna moc źródeł światła była wyrażana w Watach. Dziś jednak można spotkać się również z innymi wartościami. Na żarówkach LED można zauważyć wartości podawane także w lumenach. Różnica między tymi oznaczeniami jest taka, że Waty oznaczają faktyczne zużycie energii, natomiast lumeny to jednostka strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło.
Eksperci z firmy Koloreno, wyjaśniają, że: „Im więcej jest lumenów, tym więcej mamy światła. Żeby obliczyć wydajność danego oświetlenia, należy podzielić strumień świetlny – lumeny – przez moc żarówki, czyli Waty. Im wynik jest większy, tym bardziej wydajne jest źródło światła”.
Jednostką temperatury barwowej żarówki LED jest Kelwin, oznaczany literą K. Określa on barwę światła. Barwie białej ciepłej odpowiada temperatura barwowa w zakresie od 2700 K do 3000 K. Z kolei zakres od 4000-4500 K odpowiada barwie neutralnej (dziennej), a 6000-6500 K barwie zimnej.
Inne oznaczenia żarówek LED
Jednym z oznaczeń, które znajduje się na opakowaniu żarówki LED, jest trwałość podawana w godzinach i symbolizująca szacunkowy czas świecenia lampy. Kolejny to liczba włączeń i wyłączeń. LEDy najwyższej jakości zapewniają nawet do 100 000 cykli, a standardowe około 30 000 cykli. Na opakowaniach żarówek LED znajduje się również informacja o rodzaju użytych diod LED. Najczęściej można spotkać tam diody LED SMD, czyli powierzchniowo-montowane, o szerokim kącie świecenia – SMD 2835/3528/5050 – lub diody COB, idealne do punktowego oświetlenia. Kolejnym oznaczeniem jest temperatura pracy, czyli zakres temperatury, w którym żarówka będzie prawidłowo pracować i nie straci swojej trwałości i jakości. Bardzo ważne jest oznaczenie przedstawiające przekreślony kontener. Oznacza to, że żarówki po zużyciu nie można wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami- należy przekazać ją do punktu zbiórki elektrośmieci.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana