Orientacyjne koszty budowy hali stalowej

Hale stalowe stają się poważną konkurencją dla wielkopowierzchniowych obiektów murowanych. Wśród wielu czynników przemawiających na korzyść hal warto wymienić uniwersalność. Lekkie konstrukcje stalowe doskonale sprawdzają się jako hale magazynowe, produkcyjne, wystawowe, a nawet tak specjalistyczne obiekty jak ujeżdżalnie koni. Kolejną zaletą hal stalowych jest krótki czas budowy, który w zależności od skomplikowania projektu waha się od kilku do kilkunastu tygodni. A jaki jest koszt budowy hali stalowej?
Sporządzanie kosztorysu budowy hali stalowej
Chcąc poznać koszty budowy hali stalowej należy przede wszystkim wykonać kosztorys takiej inwestycji. Bez takiego dokumentu trudno jest określić kwoty poszczególnych prac, a trzeba pamiętać, że budowa hali stalowej choć przebiega szybciej niż obiektów murowanych, to również wymaga dokładnego zaplanowania. O zmiennych mających wpływ na końcową wycenę budowy hali stalowej opowiada ekspert firmy LARGO HALE specjalizującej się w projektowaniu i montażu hal stalowych:
Koszt budowy hali stalowej zawsze obliczany jest indywidualnie, a wpływ na jego wysokość ma wiele czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy m.in. rodzaj i przeznaczenie konstrukcji, miejsce posadowienia obiektu, wykończenie i wyposażenie wnętrza czy model zastosowanej elewacji. Wszystkie powyższe parametry ustalane są podczas spotkania z inwestorem i na ich podstawie powstaje projekt, będący integralną częścią kosztorysu. Trzeba pamiętać, że hala hali nie równa i nawet taki szczegół jak rodzaj podłoża, na którym ma zostać posadowiona hala może mieć znaczący wpływ na koszt budowy.
Co decyduje o cenie budowy hali stalowej?
Średni koszt budowy 1 m2 hali stalowej zaczyna się od kilkuset złotych, ale może wynieść nawet kilka tysięcy. Realny koszt budowy to suma wielu czynników. Pierwszym z nich jest powierzchnia hali. Paradoksalnie im większy obiekt, tym niższa cena za 1 m2. Dzieje się tak dlatego, że przy dużych zamówieniach możliwe jest uzyskanie większych rabatów u wykonawcy. Następną kwestią wpływającą na cenę budowy jest przeznaczenie obiektu. Hale magazynowe bez zaplecza socjalnego są dużo tańsze niż hale usługowe, produkcyjne czy wystawowe, których wnętrze musi być odpowiednio ocieplone i wyposażone w pomieszczenia biurowe, socjalne, czy sanitarne. Duży wpływ na koszt budowy hali stalowej mają również materiały, z których obiekt zostanie wykonany. Przykładem może być zastosowanie płyt warstwowych, które choć nieco droższe mają bardzo dobre parametry termoizolacyjne. W przypadku wątpliwości wybór materiałów najlepiej skonsultować z ekspertem, który przedstawi możliwe rozwiązania oraz przybliży ich wady i zalety.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Geoprojekt Szczecin Przedsiębiorstwo geologiczne S. z o.o.
Geologia, geofizyka - usługi woj. zachodniopomorskie70-893 Szczecin, Tartaczna 9