Oleje napędowe latem. Które z nich warto stosować?

Kierowcy samochodów z silnikami wysokoprężnymi, zwanymi od nazwiska wynalazcy silnikami Diesla, z pewnością zdają sobie sprawę, że właściwości paliwa, które tankują, są uzależnione od pory roku. Parametry mieszanek są tak dobierane, by umożliwiały optymalne działanie silnika podczas panowania na zewnątrz określonych temperatur. Na co warto zwracać uwagę przy wyborze konkretnego produktu?
Oleje napędowe letnie i zimowe – czym się różnią?
W zależności od panujących na zewnętrz temperatur należy wlewać do baku paliwo o określonych parametrach. Oleje napędowe zimowe i letnie różnią się od siebie składem, dzięki czemu są lepiej przystosowane do pracy w danych warunkach pogodowych. Czy zatem podczas tankowania należy zwracać uwagę, czy wybiera się mieszankę dopasowaną do danej pory roku?
Na szczęście kierowcy nie muszą się tym martwić. Zgodnie z prawem to na sprzedawcy paliw spoczywa obowiązek zadbania o to, aby w określonym terminie udostępnić do sprzedaży olej napędowy przystosowany do danej pory roku – wyjaśnia ekspert z firmy EL-BO Paliwa z dowozem. Jeśli zatem tankujesz samochód regularnie, nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków, ponieważ z nadejściem mrozów mieszanka dostępna na stacji zostaje zamieniona na odpowiednią – zimową.
Problem może pojawić się jedynie wtedy, jeśli samochodu używasz rzadko i w momencie znacznego obniżenia temperatur w baku znajduje się znaczna ilość paliwa letniego. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w antyżel, który poprawi właściwości oleju napędowego i przystosuje go do zimowych warunków. Jego działanie polega na zahamowaniu wytrącania się kryształków parafiny pod wpływem zimna. Takie kryształki szkodzą filtrowi paliwa, jednak ma to miejsce przede wszystkim w nowoczesnych samochodach. Jeśli Twój pojazd ma już kilkanaście lat, ten problem mu nie grozi.
Oleje napędowe latem
Może się wydawać, że jedynie zimowe miesiące stanowią wyzwanie dla silnika zasilanego olejem napędowym. Wielu kierowców zapomina jednak, że także w lecie warto zadbać o najwyższa jakość paliwa wlewanego do baku. Przede wszystkim warto tankować na sprawdzonych stacjach. Kupując olej napędowy u popularnych dostawców, masz pewność, że jego właściwości sa zgodne z deklarowanymi i że nie zostały do niego domieszane żadne substancje, które mogą zaszkodzić elementom układu napędowego.
Jeśli latem w baku Twojego pojazdu pozostał olej napędowy kupiony zimą, nie musisz się martwić. Mimo że nie wskazane jest stosowanie paliwa letniego zimą, to odwrotna sytuacja nie jest szkodliwa dla silnika. Należy jednak pamiętać, że pozostawienie samochodu w bezruchu przez kilka miesięcy może być jednak niekorzystne dla innych układów pojazdu, dlatego warto tego unikać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Power Belting Taśmy transportujące i pasy napędowe
Pasy napędowe, taśmy transportujące woj. śląskie44-207 Rybnik, Poloczka 41
-
Makarewicz Autoryzowany Dealer Kia Motors
Samochody - sprzedaż nowych woj. kujawsko-pomorskie85-766 Bydgoszcz, Fordońska 353