Artykuł sponsorowany

Ogólny podział drabin

Ogólny podział drabin

Dla ekip budowlanych, remontowych i elektrycznych drabina jest bezcenna. Prace na wysokości nie zawsze wymagają zastosowania podnośników czy rusztowań. Często właśnie wystarczy drabina, która jest łatwa w transporcie, lekka i można ją przenosić co chwilę w inne miejsce. Do tego nowoczesne zabezpieczenia są dodatkowym udogodnieniem. Jaka więc drabina sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?

Podział drabin ze względu na konstrukcję

Według statystyk Państwowej Inspekcji Pracy wiele upadków jest spowodowanych nieprawidłowym korzystaniem z drabiny. Może się to wydawać zaskakujące, jednak nieznajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa jest niebezpieczna. Często powodem jest też nieprzemyślany dobór drabiny do rodzaju pracy. Jaki więc wygląda podział tych elementów?

  • Wolnostojące – zazwyczaj sięgają do 5 metrów, bardzo uniwersalne rozwiązanie, szczególnie cenne w pracach wykończeniowych. Modele są z reguły wyposażone w szczeble z obydwóch stron. Najlepsze są antypoślizgowe, wiele osób również stawia na konstrukcje z rolkami jezdnymi. Do tego jest przydatna duża platforma i półka na narzędzia.
  • Przystawne – może kojarzysz te drabiny z czasów dzieciństwa, kiedy próbowałeś się wspiąć po nich na przykład na strych? Obecne modele jednoczęściowe, składane i wysuwane są bardzo nowoczesne i niekoniecznie występują w wersji drewnianej. Ich wysokość robocza sięga nawet 12 metrów. Wszystkie, które mają więcej niż 3 metry, muszą być wyposażone w stabilizator.
  • Przegubowe – ich konstrukcja opiera się na przegubach, które pozwalają tworzyć dowolne ustawienia drabiny. Jak mówi specjalista z firmy S.K.A.T. RUSZTOWANIA, można w ten sposób otrzymać wersję wolnostojącą czy przystawną. Ze względu na możliwość ich składania, są bardzo łatwe w transporcie.
  • Wielofunkcyjne – składają się 3 osobnych części. W ten sposób można je wykorzystywać w praktycznie każdy sposób. Jako drabinę rozsuwaną, wolnostojącą, przystawną… Ponadto sięgają nawet 13 metrów. Do tego są zazwyczaj wyposażone w stabilizatory zgodne z normą PN-EN 131-1 i zaczepy samozabezpieczające.

Podział drabin ze względu na materiał

Na rynku można spotkać drabiny aluminiowe, stalowe, drewniane, a nawet z włókna szklanego. Taki podział drabin także jest potrzebny, gdyż każde tworzywo ma inne właściwości.

Wersja aluminiowa jest wybierana najczęściej. Cechuje ją nadzwyczajna lekkość, co naprawdę cenią ekipy, które często się przemieszczają. Aluminium dobrze się odnajduje w każdych warunkach, nawet najtrudniejszych, w dodatku jest odporne na korozję i zmienne warunki atmosferyczne.

Drabiny drewniane nie przewodzą prądu, więc dobrze się sprawdzają w pracach elektrycznych. Są one już jednak mniej popularne, gdyż bywają podatne na uszkodzenia i szkodniki. Częściej są stosowane wersje stalowa i z włókna szklanego. Ta pierwsza jest solidna, jednak przewodzi prąd. Druga zaś jest bardzo wytrzymała i dostosowana nawet do prac elektrycznych, co się przekłada na wyższą cenę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy