Artykuł sponsorowany

Od jakiego wieku zapisujemy dziecko do żłobka?

Od jakiego wieku zapisujemy dziecko do żłobka?

Rodzice mają często dylemat, w jakim wieku powinien nastąpić moment zapisania dziecka do żłobka i zwykle odwlekają tę decyzję zbyt długo. Posłanie dziecka do żłobka odpowiednio wcześnie, pozwoli znacznie się rozwinąć, a co za tym idzie, lepiej zaaklimatyzować się w nowym środowisku poza domem. Kiedy więc najlepiej zapisać dziecko do żłobka?

Ile lat powinno mieć dziecko, aby móc wysłać je do żłobka?

Psychologowie twierdzą, że jeśli rodzice nie mogą dłużej zajmować się dzieckiem, mogą je oddać do żłobka w momencie, gdy skończy rok, ale nie wcześniej. Do tego czasu warto pozostawić malucha pod opieką własną lub babci albo niani. To wszystko, dlatego, że przed ukończeniem 12. miesiąca życia dziecko potrzebuje bliskiej osoby, która się nim zaopiekuje i zaspokoi jego potrzeby. Jeśli istnieje taka możliwość, specjaliści zalecają, aby pod opieką rodzica lub innej bliskiej osoby dziecko pozostało aż do ukończenia 3. roku życia – wówczas można bez żadnych zmartwień oddać dziecko do żłobka.

Pobyt dziecka w żłobku, takim jak żłobek A-Kuku, może być początkowo trudny, ale przynosi wiele korzyści dla dziecka. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że dziecko, przebywając z innymi dziećmi, szybciej uczy się jak nawiązywać relacje i przyjaźnie, dzielić się zabawkami i radzić sobie z problemami. Poza tym, obserwując swoich kolegów i koleżanki, maluch zdobędzie nowe umiejętności, nabierze pewności siebie oraz stanie się bardziej samodzielny i niezależny. Czasami jednak może dojść do sytuacji, gdy dziecko zacznie naśladować negatywne zachowania innych. Wówczas, trzeba monitorować zmiany zachowań u własnego dziecka i szybko reagować.

Jak przygotować dziecko do żłobka?

Niezależnie od tego, jak dobra jest opieka w żłobku, pierwsze dni bez rodziców na pewno nie będą dla malucha łatwe – w końcu to ogromna zmiana w życiu dziecka. Dostosowanie się do nowej sytuacji każdemu maluchowi może zająć więcej lub mniej czasu. Trzeba więc postarać się, aby ułatwić dziecku rozstanie i akceptację nowej sytuacji. Rodzice mogą, więc spróbować regularnej zabawy z dzieckiem w tzw. rozstania i powroty. Zabawa ta polega na tym, że rodzic wychodzi do łazienki lub całkowicie opuszcza dom na kilka minut, a w tym czasie dziecko zostaje same. Początkowo można zostawiać malucha z kimś bliskim, kogo akceptuje, by ułatwić mu ten proces. Z biegiem czasu okres samotności można przedłużać. Wcześniej warto jednak wprowadzić dziecko w tę zabawę, powiedzieć co zaraz nastąpi i nagradzać zawsze, gdy będzie grzecznie czekać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy