Artykuł sponsorowany

Od czego zależy wysokość komunikacyjnego ubezpieczenia OC?

Od czego zależy wysokość komunikacyjnego ubezpieczenia OC?

O ile ubezpieczenie AC mogą wykupić chętni kierowcy, OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Jego brak grozi dotkliwymi wysokimi karami finansowymi, które nierzadko sięgają ponad 5 tysięcy złotych! Ponadto OC to solidne zabezpieczenie w razie wypadków i kolizji, gdyż ze składek są zazwyczaj pokrywane naprawy szkód pojazdu. Wysokość ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest jednak zależna od wielu czynników. O jakich dokładnie mowa?

Wysokość składek OC – co ma na nie wpływ?

Nikogo nie powinno dziwić, że sąsiad, kolega lub rodzic płacą zupełnie różne składki na OC. Jeden kierowca wyda 400 zł na kwartał, gdy inny za komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej musi liczyć się z kosztem nawet 1000 zł. Wysokość składek jest zależna od kilku czynników, w tym od wieku właściciela.

Jako że młodzi kierowcy nie mają jeszcze dużego doświadczenia, ich składki są wyższe. Głównymi powodami są: większe ryzyko spowodowania kolizji, brawura niedoświadczonych kierowców, jak i brak bezszkodowej historii jazdy, którą nabywa się z czasem.

- Drugim czynnikiem, który decyduje o wysokości składek OC, jest stan cywilny kierowcy. Zakłada się, że właściciele aut, którzy mają rodziny, prowadzą pojazd uważniej i bezpieczniej, dlatego płacą mniej. Trzecia kwestia dotyczy współwłaścicielstwa. Jeżeli jest nim doświadczona osoba, składki na OC będą niższe – precyzuje specjalista z UBEZPIECZENIA Artur Jabłoński .

 Cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest też zależna od modelu samochodu. Jeżeli znajduje się on w grupie najbardziej kolizyjnych aut, kwota będzie wyższa. Ponadto ubezpieczyciel pod uwagę bierze pojemność silnika, która odgrywa kluczową rolę w wycenie. Im większy silnik, tym prędkość bardziej rośnie, a wraz z nią możliwość kolizji.

Równie istotna w obliczaniu składek na OC jest historia ubezpieczenia i zniżki. Z roku na rok kierowca zyskuje ich coraz więcej, zwłaszcza, jeżeli jego jazda jest bezkolizyjna. W praktyce za każdy rok bezpiecznej jazdy można otrzymać nawet 10 proc. zniżkę.

Wysokość składek na OC a firma ubezpieczeniowa

Jeżeli chcesz znaleźć tanie ubezpieczenie OC, warto poświęcić chwilę czasu na porównanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Poszukiwania rozpocznij od Internetu, w którym jest najwięcej ofert specjalistów. Dobry agent ubezpieczeniowy powinien mieć wieloletnie doświadczenie, będące gwarantem jego umiejętności. Dzięki temu zyskasz pewność, że kwoty wydane na OC nie obciążą za bardzo Twojego budżetu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy