Artykuł sponsorowany

Od czego zależy cena trumny?

Od czego zależy cena trumny?

Pogrzeb to trudny czas dla najbliższej rodziny zmarłego. Niezbędne jest dopełnienie wielu obowiązków: załatwienia formalności urzędowych, organizacji ceremonii, poinformowania innych. Rodzina staje również przed wyborem trumny. Cena zależna jest od wielu czynników, wpływ ma również fakt, czy jest to tradycyjny pochówek ciała, czy kremacja. Od czego zależy cena trumny?

Cena trumny może wynosić od 100 do nawet 2500 złotych. Ceny trumien są zróżnicowane w zależności od wielkości, rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji trumny, dodatkowych zdobień i ornamentów, a także od rodzaju pochówku.

Waga i wzrost osoby zmarłej

Jednym z czynników, który ma wpływ na cenę jest waga i wzrost osoby zmarłej. Większość cen dotyczy trumien standardowych, przeznaczonych dla dorosłych lub dzieci. Kiedy potrzebne są niestandardowe rozwiązania konieczne jest użycie większej ilości materiałów, a tym samym cena się zwiększa. W przypadku trumien dla dzieci ceny zaczynają się już od około 100 zł.

Rodzaj materiału zastosowanego do produkcji

Większość trumien wykonana jest z litego drewna – mówi ekspert z firmy Drzewiarz, zajmującej się usługami pogrzebowymi oraz produkcją i sprzedażą trumien – Cena różni się w zależności od jego rodzaju. Do najtańszych należy drewno sosnowe, bukowe lub olchowe. Najcięższe i najbardziej wytrzymałe jest drewno dębowe – z tego względu trumny dębowe są najdroższe, a ich cena może sięgać 2500 złotych. Na cenę mają również wpływ zdobienia i ornamenty, które można umieścić na trumnie, na przykład w formie mosiężnych wzorów kwiatów lub symboli religijnych. Trumna może być również lakierowana lub pokryta okleiną, imitującą inny rodzaj drewna niż ten, z którego jest wykonana.

Innym materiałem wykorzystywanym do produkcji trumien jest metal: stal, brąz lub miedź. Jest to rozwiązanie stosowane rzadziej, jednak czasami niezbędne: na przykład do międzynarodowego transportu zwłok konieczne jest umieszczenie ich w metalowej trumnie lub w trumnie z metalowym wkładem. Taki sarkofag musi być szczelnie zamknięty i nie może być otwierany nawet po sprowadzeniu ciała.

Rodzaj pochówku

Również rodzaj pochówku ma znaczenie. W przypadku kremacji cena trumien jest zdecydowanie niższa, ponieważ służy wyłącznie w celu spopielenia zwłok. Trumna do kremacji może być wykonana z kartonu lub drewna sosnowego. Nie może być pokryta lakierem, ani posiadać ozdobników – może to bowiem utrudnić proces spalania.

Inne aspekty wpływające na cenę trumny

Wpływ na cenę mają również dodatkowe życzenia bliskich. Wnętrze wypełnione jest zazwyczaj atłasowym obiciem, istnieje jednak możliwość wyboru innego materiału, na przykład satyny lub jedwabiu. Możliwe jest także wyposażenie wnętrza w dodatkowe poduszki, a także inne elementy, których życzył sobie zmarły lub jego najbliższa rodzina.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy