Artykuł sponsorowany

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Po włączeniu klimatyzacji nierzadko po całej kabinie auta zaczyna roznosić się bardzo nieprzyjemna woń. Winą za ich powstawanie zwykle obarcza się zagrzybienie układu klimatyzacyjnego. Faktycznie, czynnik ten w wielu przypadkach odpowiada za unoszący się w samochodzie przykry zapach. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie zawsze tak jest. Warto zatem poznać najważniejsze przyczyny smrodu z klimatyzacji oraz sposoby jego eliminacji.

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji samochodowej – wielość przyczyn

Zanim dojdzie do odkrycia przyczyny nieprzyjemnych zapachów, najpierw warto zastanowić się nad tym, kiedy stają się one wyczuwalne. Czy witają one wchodzących do auta od samego progu, czy też zaczynają się roznosić w powietrzu dopiero po uruchomieniu klimatyzacji? Odpowiedź na to pytanie sprawi, że pracownikom profesjonalnego serwisu klimatyzacji łatwiej będzie zlokalizować źródło problemów oraz dobrać odpowiednie metody postępowania. W tym pierwszym przypadku najczęściej przykra woń spowodowana jest obecnością grzyba na umieszczonym pod deską rozdzielczą parowniku. Zwykle ten stan rzeczy jest uwarunkowany notorycznymi zaniedbaniami w czyszczeniu poszczególnych elementów klimatyzacji.

Zdarza się jednak również, że nieprzyjemny zapach pojawia się dopiero po włączeniu klimatyzacji. Jeśli dodatkowo towarzyszy mu uczucie wilgotnego powietrza, można z dużą dozą prawdopodobieństwa obstawić, że problem ten jest związany ze zbyt małą ilością czynnika chłodzącego w układzie klimatyzacyjnym. Zazwyczaj jest to związane z występującą w układzie klimatyzacyjnym nieszczelnością.

Istnieje jeszcze jedna, trzecia przyczyna nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji. Jeśli przykra woń jest wyczuwalna tylko przez chwilę po uruchomieniu chłodzenia, można przypuszczać, że jest to związane z powolnym opadaniem i narastaniem ciśnienia parowania w układzie klimatyzacyjnym. Jest to jednak stosunkowo najrzadziej występująca przyczyna smrodu z klimatyzacji.

Jak sobie poradzić z nieprzyjemnym zapachem z klimatyzacji?

Usuwaniem nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji nie trzeba zajmować się samodzielnie. To zadanie można powierzyć profesjonalnej firmie, takiej jak TKT Auto Gaz. W zależności od źródła problemu serwisanci wykonają dokładne mycie i dezynfekcję parownika przy użyciu profesjonalnej chemii grzybobójczej albo przeprowadzą naprawę układu chłodzącego, skutecznie usuwając występującą w nim nieszczelność. Realizacją zamówienia zajmują się oni zwykle „od ręki”.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy