Artykuł sponsorowany

Nie tylko w domu, czyli budowa kominka w bloku mieszkalnym

Nie tylko w domu, czyli budowa kominka w bloku mieszkalnym
Marzysz o kominku w bloku? Ale nie wiesz, czy to jest możliwe? Jest. My wyjaśniamy, jakie warunki musi spełniać mieszkanie, aby w Twoim salonie mógł stanąć kominek. Podpowiadamy również, jakie są możliwe rozwiązania dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na kominek tradycyjny. Ogień daje ciepło oraz tworzy niepowtarzalną atmosferę. Nie pozwól sobie tego odebrać.

Kominek tradycyjny w bloku mieszkalnym

Panuje powszechna opinia, że budowa kominka w bloku jest niemożliwa. To stwierdzenie nie jest prawdziwe. Właściciel mieszkania w budynku wielorodzinnym może wybudować kominek, jednakże lokal musi spełniać szereg wymogów prawnych i technicznych.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy zajmującej się budową i montażem kominków Wiliński w Gdańsku: Montaż kominka w bloku jest możliwy pod warunkiem, że lokal spełnia restrykcyjne przepisy, zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690), dział IV, rozdział 4 "Ogrzewanie pomieszczeń" (§ 132-139). Lokal musi również spełniać określone wymogi techniczne, czyli po pierwsze być usytuowany w budynku, który nie liczy więcej niż 4 kondygnacje naziemne, a po drugie pomieszczenie, w którym chcemy zainstalować kominek musi mieć odpowiednią kubaturę, własny przewód dymowy oraz odpowiednie ilości doprowadzanego powietrza. Ponadto konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej.
Budowa tradycyjnego kominka w bloku jest zatem możliwa. Niestety niewiele lokali jest w stanie spełnić powyższe wymogi. Co zrobić w sytuacji, w której nie możemy pozwolić sobie na tradycyjny kominek? Na pewno nie należy rezygnować z pomysłu. Istnieją bowiem rozwiązania alternatywne. Jakie?

Kominek elektryczny

Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań jest kominek elektryczny. Jest on łatwy do zainstalowania i wygodny w eksploatacji. Stąd cieszy się coraz większą popularnością. W jego przypadku nie ma potrzeby używania paliwa i można nim zdalnie sterować. Nie wymaga również ingerencji w strukturę budynku, w związku z tym nie narusza przepisów budowlanych. Kominki elektryczne wyróżniają się także wysokim stopniem bezpieczeństwa. Co jest szczególnie istotne, gdy w mieszkaniu znajdują się dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta. Jedyny minus może stanowić fakt, iż elektryczny płomień różni się od naturalnego. Dla niektórych osób może to odbierać magię kominka, w którym płonie żywy ogień.

Biokominek

Jest i rozwiązanie dla fanów żywego ognia – kominki działające na biopaliwo. Biokominki nie wytwarzają ani dymu, ani sadzy. Można je więc instalować zgodnie z przepisami w dowolnym miejscu w mieszkaniu, wystarczy jedynie zwykły system wentylacyjny. Piękno naturalnego ognia można wzbogacić dodatkowo o aromatyczną woń, przy zastosowaniu olejków eterycznych. Idealne rozwiązanie na długie, chłodne, zimowe wieczory. Jednak i biokominki mają swoją wadę, mianowicie koszt paliwa. Istnieje jednak możliwość zakupu paliwa w hurtowych ilościach prosto od producentów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy