Artykuł sponsorowany

Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

Najczęstsze przyczyny awarii laptopów

Już wiele lat temu komputery stały się urządzeniami, bez których niezwykle trudno się obejść. Wykorzystujemy je na co dzień w pracy, gdzie ich wyjątkowe możliwości zdecydowanie zwiększają naszą efektywność. W domu natomiast stawiamy głównie na rozrywkę, która wymaga czasem jeszcze więcej mocy, niż zadania wykonywane w ramach obowiązków służbowych.

Nie da się ukryć, że tak zwane rozwiązania mobilne cieszą się obecnie największą popularnością – zamiast maszyn stacjonarnych, chętniej kupujemy te przenośne. Jakkolwiek notebookom absolutnie nie można odmówić wielu zalet, otwarcie przyznać należy, że w stosunku do tradycyjnych desktopów okazują się one znacznie bardziej podatne na awarie.

Zawiasy

Co zupełnie oczywiste, zawiasy laptopa – mówi specjalista z działającej od 1989 roku firmy Balta – to elementy pracujące wyjątkowo ciężko. W końcu stale manewrujemy pokrywą, dostosowując kąt widzenia. Kiedy konsekwentnie będziemy przesadzać, na przykład odginając klapę zbyt mocno, czekać mogą nas nieprzyjemne konsekwencje. Mam tu między innymi na myśli: utrudnione otwieranie, samoczynne opadanie, różnego rodzaju niepokojące odgłosy, czy też uszkodzenia pozostałych części obudowy. O awarię nie trudno – wystarczy, że będziemy łapać nie za środek, ale za róg ekranu lub też przenosić całość przy otwartej matrycy.

Ekran

Na pewno zgodzimy się z tym, że wyświetlacze w laptopach nie są aż tak narażone na uszkodzenia, jak te stosowane w telefonach komórkowych. Mimo tego, użytkownicy komputerów przenośnych dosyć często zgłaszają się do serwisu ze zniszczoną matrycą. Bezpośrednią przyczyną tego typu usterki może być zbyt silne zamknięcie pokrywy, groźny upadek bądź niefortunne uderzenie. Oprócz tego, rozmaite problemy z ekranem leżą także po stronie elektroniki – choć technologia LED wydaje się niezawodna, także i tu zdarzają się odstępstwa od normy.

Dysk

Przyjmuje się, że klasyczne dyski talerzowe (HDD) – ze względu na swoją konstrukcję zawierającą ruchome elementy – są bardziej awaryjne od tych półprzewodnikowych (czyli SSD). Niezależnie jednak od wszystkiego, rozmaite błędy będą objawiać się głównie wolniejszym startem i pracą, trudnościami z poszczególnymi aplikacjami, czy całym systemem. W wyjątkowo złych przypadkach, konieczna będzie wymiana nośnika na nowy, co może nie być najłatwiejszym zadaniem – musimy bowiem wiedzieć, że niektórzy producenci wlutowują owy układ w płytę główną.

Złącza

Wcale nie tak rzadkie okazują się usterki nawiedzające porty komputera przenośnego. Niedziałające złącze – słuchawkowe, USB, HDMI itd. – to przeważnie wynik niewłaściwego obchodzenia się ze sprzętem. Użytkownicy gwałtownie podpinają i wyciągają wtyczki, a te, zwłaszcza w czasie podróży laptopa z miejsca na miejsce, lubią się wyginać. To samo tyczy się kabla zasilającego, z którego korzystamy w zasadzie najczęściej.

Problemy po zalaniu

Nawet jeśli wiemy, że to niezbyt bezpieczne, notorycznie trzymamy przy biurku kubek lub butelkę z ulubionym napojem. Wystarczy wtedy odrobina nieuwagi, by zafundować sobie poważny problem. Zalanie, gdy nie zareagujemy odpowiednio szybko, może doprowadzić nawet do sytuacji, w której odratowanie maszyny i danych nie będzie już możliwe. Wszelkie płyny skutecznie atakują płytę główną, klawiaturę, trackpada oraz dyski twarde.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy